Gündem

Yelkovan’dan yüksek atık su bedeline tepki

Mersin Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Sabit Yelkovan, Mersin’de atık su bedelinin kullanılan su bedelinin yüzde 45’i oranında faturalara yansıtılmasının yüksek su faturasına neden olduğunu belirterek, bu oranın düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Yelkovan’dan yüksek atık su bedeline tepki

15 Mayıs 2017 12:35
-A

+A

 
 
 
Mersin Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Sabit Yelkovan, su faturalarına yansıyan atık su bedellerinin yüksek olduğunu ifade etti.
Yelkovan, 13 TL’lik bir su faturasına atık su bedeli, KDV ve diğer (mahsup) adı altında ücretler de eklenince 20 TL olduğuna dikkat çekti.
Su faturalarında atık su bedellerinin önemli bir rakam olarak yer aldığına işaret eden Başkan Yelkovan, “Atık su bedeli faturalara yansıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MESKİ) nu konudaki açıklaması; ‘ücret tarifesine göre her su abonesi tükettiği kadar suyu kirleteceğinden bunların uzaklaştırılması için atıksu bedeli ödemekle yükümlüdür. Bu bedel tüketilen suyun yüzde 45 i oranındadır’ şeklinde. Bu oran çok yüksek” dedi.
Su faturalarına atık su bedelinin yanında bir de Çevre Temizlik Vergisi ve KDV gibi ücretler eklendiğinde faturaların kabardığına işaret eden Yelkovan, “Vatandaşlar bir çok kalemde vergi ödüyor. Yasal bir zorunluluk olan atık su bedelini meclis belirliyor. Vatandaşın alım gücü göz önüne alınarak bir tarife belirlenmelidir” ifadelerini kullandı. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku