Mersin

YARGITAY’DAN ÖNEMLİ KARAR

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Yargıtay’ın hem kiracıları hem de mükl sahiplerini ilgilendiren çok önemli bir karara imza attığını belirterek, “Kira sözleşmesindeki tarihten önce mülkü boşaltan kiracı tazminat ödemekten kurtulamayacak” dedi.

YARGITAY’DAN ÖNEMLİ KARAR

1 Aralık 2017 11:13
-A

+A

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, mülk sahibi ve kiracıların devamlı sorun yaşadığı sözleşme şartları ile ilgili önemli bir gelişmenin yaşandığını söyledi. Madenli, kira sözleşmesindeki tarihten önce mülkü boşaltan kiracının tazminat ödemekten kurtulamayacağını belirterek Yargıtay’ın bu yönde karar aldığını açıkladı. Ankara'da faaliyet gösteren bir şirket ile mülk sahibinin konu olduğu davanın emsal sayılabileceğini söyleyen Madenli, “Sözleşmedeki tarihten önce mülkün boşaltılmasına rağmen 2 yıllık sürenin kirasını talep eden iş yeri sahibi, şirket hakkında icra takibi başlattı. İcraya itiraz eden şirket ise Ankara 6. Sulh Hukuk Mahkemesine dava açtı. Mahkeme, tarafların anlaşarak taşınmazın tahliye edildiği ve tahliyeden sonra da taşınmazın hemen kiraya verildiği gerekçesi ile davanın reddine karar verdi. Kararı davacı mülk sahibi temyiz edince devreye giren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı” dedi.

YARGITAY’IN KARARI NET
Sözleşme hukukuna egemen olan sözleşmeye bağlılık (ahde vefa) ilkesinin hukukta kabul edildiğine işaret eden Yargıtay’ın mülk sahibi lehine karar verdiğini ifade eden Başkan Madenli, “Yargıtay’ın bu kararı bundan sonra emsal sayılabilecek. Sürekli kiracı ile mülk sahibi arasında yaşanan bu sorun da bir nebze olsun çözülmüş olacak. Şimdilik davayı kaybeden davalı taraf konuyu temyize götürse de ortada Yargıtay’ın aldığı bir karar var. Bundan sonra hem mülk sahipleri hem de kiracılar yaptıkları sözleşmelerde daha dikkatli olmalı. Olmalı ki sorun yaşamasınlar” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 571 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 650 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku