Mersin

Türkiye, Çin'den sonra dünyada 2. sırada

Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Türkiye’nin özellikle aldığı iş sayısı itibariyle Çin'den sonra dünyada 2. sıraya yerleştiğini belirterek, “Ortalama proje tutarındaki artışa baktığımızda aşağı yukarı 3-5 milyon dolarlardan 100 milyon dolara kadar ortalama proje büyüklüğüne yükselmiş durumda, bu da bizim müteahhitlerimizin çok daha nitelikli ve vasıflı işler yaptığını özellikle yurt dışında göstermektedir” dedi.

Türkiye, Çin'den sonra dünyada 2. sırada

14 Haziran 2017 13:07
-A

+A


Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin Ankara Swiss Otel'de düzenlenen iftar yemeğine katıldı. 
Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada yaşanan sıkıntılara rağmen 2017'nin ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdüğünü ifade eden Bakan Elvan, “Türkiye tüm uluslararası kuruluşların, ekonomistlerin beklentilerinin aksine yüzde 5 üzerine büyüdü. Beklentilere baktığımızda yüzde 2 ile 3,5 arasında bir beklenti söz konusuydu. Bu şunu gösteriyor, Türkiye tüm olumsuz koşullara rağmen girişimci ruhu yüksek, dünyadaki değişim ve dönüşüme ayak uydurabilen güçlü bir altyapıya sahip” dedi. 
 
“YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRETİM ALTYAPISINA MUTLAKA SAHİP OLMAMIZ GEREKİYOR”
Müteahhitlik hizmetleri ve inşaat sektörünün büyümenin "lokomotifi" olduğuna işaret eden Bakan Elvan, inşaat sektörünün ekonominin canlanmasına ciddi katkı sağladığına dikkat çekti.
İnşaat sektörü ve müteahhitlik hizmetlerindeki güçlü yapının fırsata dönüştürülmesi gerektiğini kaydeden Bakan Elvan, kaliteli, nitelikli ve vasıflı ürünlerin üretilmesinin, belirli bir standardın üzerindeki ürünlerle kentsel dönüşümlerin gerçekleştirilmesinin sadece Türkiye için değil aynı zamanda dünya için de örnek oluşturacağını söyledi. 
Üretilen yüksek standarttaki ürünlerin ihracının söz konusu olacağına değinen Bakan Elvan, “Dolayısıyla bu kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştirirken nitelikli, vasıflı standardı oldukça yüksek ve uluslararası standartlara belgelere sahip yüksek teknolojili üretim altyapısına mutlaka bizim sahip olmamız gerekiyor. Bu da bizim için önemli bir fırsat diye düşünüyorum” dedi.
 
50 KİLOMETRELİK TÜNEL
Ulaşım altyapısında AK Parti hükümeti olarak kuzey-güney koridorlarını belirlediklerini ve bu koridorlarda bölünmüş yolların yapılmasını öngördüklerini ifade eden Bakan Elvan, bu bağlamda tüneller açmaya başladıklarını kaydederek, şöyle devam etti:
"Aşağı yukarı 80 yılık süreçte yaklaşık 50 kilometrelik tünel yapılmışken bugün son 14 yılda 350 kilometrenin üzerinde bir tünel yapımı gerçekleştirdik. Bizim kamu alanında yapmış olduğumuz yatırımlar, bir anlamda özel sektör ve imalat sanayinde de belirli alanların gelişmesine imkan sağlıyor. Örneğin, raylı sistemler. Türkiye önümüzdeki 6-7 yıllık dönemde 12 bin kilometre hızlı tren hattı inşa edecek. Raylı sistemlerin üretiminin ve yüksek teknoloji üretiminin Türkiye'de sağlanmasına, altyapısının oluşturulmasına yönelik ciddi bir imkan sunulmuş oluyor. Bu da bizler için önemli bir fırsat. Dolayısıyla müteahhitlik hizmetlerinde ve inşaat sektöründe yaşanan gelişme aslında endüstrimizin, sanayimizin hemen hemen tüm alanlarına dokunan ve o alanlarda gelişmeyi sağlayacak olan bir potansiyeli ortaya koyuyor."
 
İŞ GÜCÜ AÇISINDAN CİDDİ SIKINTILARIMIZ VAR
İnşaat ve müteahhitlik alanında çalışan iş adamlarının inşaatla bağlantılı alanlara da yönelmesinin önem taşıdığını anlatan Bakan Elvan, sektörde belirli bir standardın mutlaka olması gerektiğini aksi takdirde kaliteden taviz verilmek zorunda kalınacağını belirterek, "Özellikle iş gücü açısından ciddi sıkıntılarımız var. İş gücü verimliliği açısından gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda iş gücü verimliliğimizin oldukça düşük olduğunu görüyoruz. İnsan altyapısının güçlendirilmesi, mesleki eğitime daha fazla önem verilmesi ve verimliliğin bu çerçevede daha üst noktalara getirilmesi son derece önemli diye düşünüyorum. Verimliliğimizin bir anlamda artması demek bizim firmalarımızın rekabet gücünün artması demek" ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE'DEKİ TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ
Teknik müşavirlik hizmetlerinin Türkiye'deki gelişme düzeyinin oldukça düşük olduğunu söyleyen Bakan Elvan, müteahhitlik ve inşaat sektöründeki gelişme dikkate alındığında Türkiye'deki teknik müşavirlik hizmetlerinin oldukça geri olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi:
"Bu anlamda teknik müşavirlik hizmetlerinin çok daha fazla güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten bizim firmalarımızın başarısına başarı katacak olan en önemli unsurlardan bir tanesi Türkiye'deki teknik müşavirlik hizmetlerinin daha da güçlendirilmesi. Hükümet olarak biz de özellikle bu anlamda bir destek mekanizması vermeyi de öngörüyoruz ki müşavirlik firmalarımız çok daha güçlü bir konumda olsunlar. Sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da hizmet verebilecek bir kapasiteyi oluştursunlar. Türkiye, özellikle aldığı iş sayısı itibariyle Çin'den sonra dünyada 2. sıraya yerleşmiştir. Ortalama proje tutarındaki artışa baktığımızda aşağı yukarı 3-5 milyon dolarlardan 100 milyon dolara kadar ortalama proje büyüklüğüne yükselmiş durumda, bu da bizim müteahhitlerimizin çok daha nitelikli ve vasıflı işler yaptığını özellikle yurt dışında göstermektedir."
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku