Mersin

TÜRK İŞ ADAMI HÜSEYİN ARSLAN’A KANADA ‘DA HİZMET VE ONUR ÖDÜLÜ

KANADA SASKATCHEWAN EYALET BAŞBAKANI’NDAN TÜRK İŞ ADAMINA ONUR ÖDÜLÜ

TÜRK İŞ ADAMI HÜSEYİN ARSLAN’A KANADA ‘DA HİZMET VE  ONUR ÖDÜLÜ

30 Ekim 2017 09:29
-A

+A

Kanada’nın ilk mercimek eleme tesisini kuran Mersin merkezli Arbel Grubu CEO’su Hüseyin Arslan Kanada’da onur ödülü aldı. Hüseyin Arslan yabancılara verilen en yüksek eyalet nişanı ödülünü Saskatchewan Eyaleti Başbakanı Brad Wall’in elinden aldı.

1997 yılından beri verilen ödül için adaylar Saskatchewan Hükümeti'nin bakanlığı, hükümetin doğrudan ortak olduğu bir otorite tarafından önerilebiliyor.

Bugüne kadar 23 kişiye verilen ödül Türk işadamı Hüseyin Arslan’a verildi. Kanada’nın ilke mercimek eleme tesisini kuran Arbel Grubu bugün 15 tesisi ile Kanada’nın en büyük mercimek ihracatçısı. Kanada mercimek ihracatının yüzde 35’ini gerçekleştiren grubun 5 kıtada 47 bakliyat tesisi bulunmakta. Dünyadaki tüm şirketlerini AGT Foods And Ingredients adı altında bir çatıda toplayan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan Saskatchewan Eyaleti ekonomisine ve istihdamına kattığı değerden dolayı hizmet ve onur ödülü aldı. Hüseyin Arslan Eyalet Başbakanı ve milletvekillerinin katıldığı Hükümet Sarayında düzenlenen törende ödülünü Eyalet Başbakanı Brad Wall’in elinden aldı. Törende konuşma yapan Eyalet Başbakanı Brad Wall Hüseyin Arslan’ın dünyanın en büyük bakliyat işleme tesislerinden birini kurduğunu ve Saskatchewan tarımının dönüşümünde kilit rol oynadığını ifade etti. Saskatchewan'da 450'den fazla çalışanı bulunan, binlerce il çiftçisine de yeni pazarlar açan şirketin eyaletlerine katkısına değinen Wall AGT Foods And Ingredients şirketinin yatırımlarından sonra bakliyatın Saskatchewan'da yaklaşık 1 milyar dolarlık bir sektörü temsil ettiğini, eyaletin dünyanın önde gelen mercimek, bezelye ve nohut üreticilerinden biri haline geldiğini ifade etti. Şirketin Saskatchewan'da sürdürülebilir tarım ve işleme sanayinin oluşturulması için çok önemli olduğuna vurgu yapan Brad Wall, eyaletin ekonomisine, kültürüne ve toplumsal gelişmelerine katkı yapan kişilere verilen onur ödülünü Hüseyin Arslan’a vermekten mutluluk duyduklarını dile getirdi. Eyalet Başbakanı ve Tarım Bakanı’nın yanı milletvekillerinin de katıldığı ödül töreninde ödülünü alan Hüseyin Arslan yaptığı konuşmada bu ödülü almaktan mutlu olduğunu, ülkeler arası ekonomik ve siyasi köprü olmaktan onur duyduğunu söyledi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 641 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku