Mersin

TISİAD 1. DUHOK YATIRIM FORUMU

Genel Merkezi Mersin'de bulunan Türkiye Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) tarafından Organize edilen 1. Duhok Yatırım Zirvesi Türkiye'den ve Kuzey Iraktan katılan iş insanlarını buluşturdu. Forum'da İş insanları iki ülkede yapılacak yatırımlar hakkında görüş alışverişindi bulundu.

TISİAD 1. DUHOK YATIRIM FORUMU

30 Nisan 2017 15:26
-A

+A


 
TÜRK VE KUZEY IRAKLI  İŞ İNSANLARINDAN DUHOK'TA BÜYÜK BULUŞMA
 

 
Duhok'taki Rixos Otel'de düzenlenen TISİAD 1. Duhok Yatırım Forumu'na Duhok Valisi Duhok Valisi Farhad Ameen Atrushi, Habur Sınır Kapısından sorumlu Şırnak Vali Yardımcısı Ümit Altay, Duhok Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayad H. Abdülhalim, Yatırım Müdürü Bakhtiyar Ameen, TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç, TISİAD Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, TISİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Selahattin Balkan, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin OSB Başkanı Nasır Duyan, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Demir, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı, Adana Ticaret Odası'nı temsilen M.Emin Yumuşak, Batman İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Metin Yalçın, Batman Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Kara, Mardin MÜSİAD Şube Başkanı Mehmet Nurettin Kasap, TURAB Genel Başkan Yardımcısı Necdet Kılıç, Toros Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren, TSİAD Genel Başkan Yardımcısı H. Kenan Yozgatlı  ile birlikle çok sayıda Türk ve Kuzey Iraklı iş insanı katıldı.
 
DUHOK VALİSİ ATRUSHİ: DUHOK'A YATIRIM YAPIN, KOLAYLIKLAR SAĞLAYALIM
Forumun açılışında konuşan Duhok Valisi Farhad Ameen Atrushi, Türk insanlarının Duhok'a yatIrım yapmasını önemsediklerini belirtti. Bu tür birlikteliklerin yatırımlar için çok önemli olduğunu vurgulayan Atrushi,  "Duhok Osmanlı İmpatorluğu zamanında da çok önemli bir kentti. Türk yetkililerden Duhok'a daha fazla önem vermelerini istiyoruz. Bunun için iki ülke iş insanları yatırımları için çok daha fazla çalışmalı. Türkiye bize daha fazla yatırımcı göndersin. Bölge ciddi bir şekilde kalkınmaya doğru adım atmaktadır" dedi.


 
'DUHOK'U TİCARET MERKEZİ YAPIN'
Duhok'un çoğrafi olarak Türkiye'ye yakın olduğuna dikkat çeken Atrushi " Bu ticaret için önemli. Duhok'u ticaret merkezi yapmanızı istiyoruz. Bölgenin huzuru için kalkınması önemli.  Lütfen bu bölgeyi önemseyin. Bölge halkı ile ticaret konusunda daha fazla güven kazanmalısınız" dedi.
DAİŞ bölgeye girdiğinde bazı bölgelerin alt yapısını ciddi şekilde zarar verdiğini ifade eden Atrushi şunları söyledi: " Bizi önemsediğiniz takdirde o bölgelere sizlerde ulaşacaksınız. O bölgelere ciddi şekilde yatırım yapacaksınız. Oradaki alt yapının yapılmasında sizin çok ciddi bir katkınız olacak. O yüzden biz Duhok Valiliği olarak ilişkilerin daha fazla güçlendirilmesini istiyoruz. Firmalar yatırım yapacağı zaman işlerini kolaylaştıracağız. Yardımcı olacağız. Burası çok güvenli bir bölgedir ve güvenlik açısından hiçbir sorunu yoktur.  Ülkenin kalkınması için forumda yeni adımların atılmasını istiyoruz."


 
"İŞ BİRLİKTELİKLERİN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ"
TISİAD Genel Başkanı Nevaf Kılıç ise amaçlarının iki ülke iş insanları arasındaki ilişkileri geliştirmek olduğunu söyledi. En son ziyaretlerinde Duhok Valisi Atrushi'nin Türk yatırımcıları ülkelerine davet ettiğini hatırlatan Kılıç, böyle bir forum düzenleyerek işbirlikteliklerin kurulmasının önünü açılmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.
Forumda buradaki yatırım imkanlarını ilk ağızdan duyacaklarını anlatan Kılıç, " Duhok güvenli bir şehir. Yatırımcılarımızın her türlü sorunlarına çözüm bulmak için TISİAD ile Duhok Ticaret ve Sanayi Odası arasında yatırım izleme kurulu oluşturmaya karar verdik. Kurulumuzun üyelerine belirleyip çalışmalara hemen başlayacağız. Bu forum sonrası öncelikle Duhok'un tarımsal yapısını irdelemeye alarak bu sektöre yönelik bölgesel kalkınma modeli çalışmalarına öncülük edeceğiz." diye konuştu.
Türkiye'nin Irak’a açılan tek ve önemli sınır kapısı Habur ile bitişik olan Zaho'nun lojistik aktarma ve ticaret merkezi hüviyeti ile hızlı gelişmeye açık olduğunu anlatan Kılıç, şöyle devam etti: "Hızlı nüfus artışına karşılık, yetersiz kalınacak kamu hizmetleri, sağlık ve sosyal hizmetlerini geliştirmek için pilot ilçe olarak Zaho’yu seçtik. Zaho ilçesinde ‘’ kardeş belediye projemiz’’ ve sosyal konutlar ve dere ıslahları, kadın ve çocukların sağlık ve sosyal koşullarının iyiliştirilmesi projesi’’, ‘’Park, bahçe, çevre düzenlemeleri, mesire alanları’’dahil  makro düzeyde peyzaj ve rekrasyon alanları projelerine uluslar arası destekleri sağlatmak için girişimlerimizi sürdüreceğiz."
Duhok Vali Atrushi’nin talebi ile Duhok ili ile Adana'yı kardeş şehir yapmak için girişimlere başladıklarını belirten Kılıç" Adana Valisi dahil bütün Adana dinamikleri ile görüşüp ilgilerini sağlatıp konuyu değerlendirmeye aldırdık.'dedi. Türkiye’de mevzuata göre yetkili olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün kendisine Atrushi'yi Adana'ya davet konusunda vekalet verdiğini ifade eden Kılıç, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü'nün Duhok Valisi’ne selamlarını ileterek Adana’ya da davet etti.
Ayrıcı Kılıç, Zaho ile Amasya'yı kardeş şehir yapmak içinde girişimlere başladıklarını söyledi.
Kılıç konuşmasında katılımcılara ve kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.
Forumda Duhok Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayad H. Abdülhalim'de bir konuşma yaparken Yatırım Müdürü Bakhtiyar Ameen'de sunum yaptı.
Programda her iki ülke işadamları,  Duhok Valisi Atrushi ile özel bir görüşme yaparak yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında fikir alışverişinde bulundu.  Ayrıca Türkiye'den katılan işadamları firmalarını tanıtarak yatırımları hakkında bilgi verdi. İkili görüşmelerin gerçekleştirildiği forumda  Duhok Valisi Farhad Ameen Atrushi, Şırnak Vali Yardımcısı Ümit Altay ve protokol mensupları standları gezerek iş adamlarının yatırımları hakkında bilgi aldı. Forumun ilk gün akşamında ise konuklar gala yemeğinde bir araya gelerek birlikte halay çekti.

Anahtar Kelimeler : TISİAD 1. DUHOK YATIRIM FORUMU,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku