Mersin

TISİAD 1. DUHOK YATIRIM FORUMU

Genel Merkezi Mersin'de bulunan Türkiye Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) tarafından DUHOK'ta organize edilen 1. Duhok Yatırım Zirvesi'nin 3. gününde Irak Kürdistan Bölgesi İş İnsanları ve Türkiye İş İnsanları kendi yatırımları hakkında bilgi verdi. İş insanları hemen başlatacağımız işbirliğinin her iki ülkeye de katkısının çok büyük olacağına vurgu yaptı.

TISİAD 1. DUHOK YATIRIM FORUMU

1 Mayıs 2017 17:20
-A

+A


 
TÜRKİYE  VE IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESİ İŞ ADAMLARI FİKİRLERİNİ PAYLAŞTI: HEMEN BAŞLATACAĞIMIZ İŞBİRLİĞİNİN İKİ ÜLKEYE DE KATKISI ÇOK BÜYÜK OLACAKTIR.
 
 
İlk konuşmacı Rektör Dr. Amad Duhuki'de Duhok'ta bulunan Nevruz Üniversitesi'nin kurulma aşaması ve eğitimleri ile ilgili bilgi verdi. Dr. Duhuki Türk heyetinin sorularını cevapladı.
İkinci olarak konuşan Mardin OSB Başkanı Nasır Duyan," bu güne iki ülke  arasındaki ilişkilerin göstermiş olduğu seyrin gelecekte büyüyerek gelişeceğinin habercisi olduğunu kaydetti. Mardin OSB'nin ihracatının yüzde 90'ını Irak Kürdistan'ına yaptığını ifade eden Duyan, "Dolayısıyla hem Irak, hem Irak Kürdistan'ı bizim için çok önemli. Hem dostluk, akrabalık hem de ekonomik olarak bizim için ayrı bir önem ve ayrı bir değer taşıyor" dedi. Mardin OSB'nin Türkiye un ihracatında son iki yıldır birinci olduğuna dikkat çeken Duyan şöyle devam etti: "Bunu Irak'taki pazara ve dostlarımıza borçluyuz. Türkiye un ihracatının yüzde 30'u, bulgur ihracatının yüzde 35'i, makarna ihracatının yüzde 10'u mısır ihracatının yüzde 10'u, hayvan yemi ihracatının da yüzde 16'sı Mardin OSB tarafından üretilir. Bunu üreterek en büyük pazarımız olan Irak'a ve Irak Kürdistan'ına ihraç ediyoruz. Bütün bu rakamlar Irak ile ilişkilerin ne kadar vazgeçilmez olduğunun göstergesidir. Bölgenin huzura bir an önce kavuşması, Ortadoğu'da güvenliğin tesis edilmesi ile olacaktır. Bu savaş ortamı bölgenin kaderi değil. Bir an önce değişecektir. Ortadoğu'nun bütün halkları daha güzel bir yaşamı hak etmektedir.
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKÂ) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ise Türkiye hükümetimizin cazibe merkezleri projesi ile bir yatırımcının iş yapmaması, yatırım yapmaması için hiç bir nedeninin bulunmadığını kaydetti. Altındağ, "Bu yatırım sadece Türk vatandaşlarımız için değil, yurt dışındaki, Duhok'taki, Almanya'daki, Fransa'daki tüm dış yatırımları için geçerlidir. Bizim yapmak istediğimiz model şu, Türkiye'deki yatırımcı ile Duhok'taki yatırımcıları eşleştirmek. Ona belki ortak olabilmek. Onun buradaki ayağı olabilmek ya da Türkiye'de ayağı olabilmeyi sağlamak. Hedef bu" ifadelerini kullandı. Altındağ, teşvikler hakkında bilgi vererek işadamlarına sahaya inme çağrısı yaptı.
Adana Ticaret Odası'nı temsilen katılan Emin Yumuşak da odalarının çalışmaları hakkında bilgi verdi. 
Duhok Vali Yardımcısı Behzad Ali Adam da  bir konuşma yaptı. Programda en son söz alan TISİAD Genel Başkanı Nevaf KILIÇ" Duhok Valisi Sayın Farhad Ameen ATRUSHİ ilk günde ki etkinliklerin tamamında yanımızda yer alması ile takdire şayan bir yakınlık ve misafirperverlik gösterdiği için gıyabında ama hepinizin huzurunda şükranlarımızı sunuyorum. İnşallah en kısa zamanda Mersin'de kendilerini misafir etmekten mutluluk duyacağız. Sayın ATRUSHI'nin direktifiyle Duhok Ticaret ve Sanayi Odası ile TISİAD derneğimiz birlikte YATIRIM İZLEME KURULU'nu kuruyoruz. Bu formun sonucunda, katılımcı iş insanlarımızın mikro kazanımlarının yanı sıra makro düzeydeki kazanımı da  işte bu Kurulun oluşturulmasıdır. Duhok 1. Yatırım Forumu'na emeği geçenlere Türk Bayrağı, Kuzey Irak Bayrağı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kuzey Irak Devlet Başkanı Mesut Barzani'nin el sıkıştığı fotoğraflarının bulunduğu 3 boyutlu plaket sunulurken, katılımcılara ise katılım belgesi verildi.
Duhok 1. Yatırım Forumu iş insanlarının Duhok Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaların gezisi ile sona erdi.
Anahtar Kelimeler : TISİAD 1. DUHOK YATIRIM FORUMU,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

TARIM GERÇEK SEKTÖRDÜR

TARIM GERÇEK SEKTÖRDÜR

13:44 - 12 Eylül 2017

EV ALIRKEN BU MASRAFLARA DİKKAT!

EV ALIRKEN BU MASRAFLARA DİKKAT!

11:49 - 11 Eylül 2017

Ülkemiz Gücüne Güç Katacak

Ülkemiz Gücüne Güç Katacak

10:20 - 7 Eylül 2017

Arıkan’dan bayram mesajı

Arıkan’dan bayram mesajı

12:46 - 28 Ağustos 2017

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku