Mersin

TEDAVİ EDİLMEYEN REFLÜ TEHLİKELİ OLABİLİR!

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Yar. Doç. Dr. Kazım Gemici, reflü’nün ciddiye alınması ve takip edilmesi gereken bir hastalık olduğunu belirterek “Tedavi edilmeyen reflü, kanser de dâhil birçok hastalığa neden olabiliyor” dedi.

TEDAVİ EDİLMEYEN REFLÜ TEHLİKELİ OLABİLİR!

12 Aralık 2017 12:29
-A

+A

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Yar. Doç. Dr. Kazım Gemici, reflü hastalığının ciddi sonuçlara gebe olabileceğini söyledi. Pek çok insanda yemekten sonra hazımsızlık, ekşime ve yemek borusunda yanma yakınmaları mevcut olduğunu belirten Gemici “Bu rahatsız edici durum, yemek borusuna ve hatta ağıza kadar gelen yemek ve mide asidi ile belirgindir. Bu durum bazı kişilerde belli bir sürede ortadan kalkar. Bazı kişilerde ise rahatsız edici ve ağrılı bir hastalık halini alır. Reflü adı verilen bu hastalık toplumda yüzde 15-20 oranında görülür” diye konuştu.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sık rastlanan belirtinin göğüste yanma olduğunu belirten Gemici “Bazı insanlar bu yanmayı midesinde, boyunda, omuzlarda, sırtta ve kolda dahi hissedebilir. Kalp ağrısından bazen ayırt edilemez. Genellikle bu nedenle doktora başvururlar. Göğüs ağrısı nedeniyle koroner anjiyo yapılıp negatif bulunan yüzde 50 hastada reflü tanısı konmuştur” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 480 Oy (%28)

  • HAYIR : 593 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 664 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku