Mersin

TAŞERONLARIN KADRO BAŞVURULARI BAŞLADI

S.S.Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Sabit Yelkovan, kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçiler için başvuruların başladığını ve 11 Ocak'ta zorunlu olarak sona ereceğini söyledi.

TAŞERONLARIN KADRO BAŞVURULARI BAŞLADI

8 Ocak 2018 11:42
-A

+A

S.S.Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Sabit Yelkovan,
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Resmi Gazete'nin 1 Ocak 2018 tarihli  sayısında "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet  Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi  Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin  375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24'üncü Maddelerinin  Uygulanmasına Dair Usul ve Esasları" yayımlandığını açıkladı. Buna göre, açıklanan idarelerin söz konusu bütçelerinden karşılanan  personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında 4 Aralık  2017 tarihi itibarıyla çalışanların hak sahibi olabildiğine dikkat çeken Başkan Yelkovan, “Devlet Memurları Kanununda devlet memuru olmak şartlarını karşılaması  istenen ilgili çalışanların, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik,  yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olması, çalıştırılmalarına  ilişkin olarak idarelere karşı açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden  feragat edeceğine dair idareye yazılı beyanda bulunması, idarelerden herhangi bir  hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair  yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini idareye yazılı olarak beyan  etmesi gerekecek” dedi.
 
11 OCAKTA SONA ERECEK
Şartları karşılayanların başvurularının, başlayıp 11 Ocak'ta  zorunlu olarak sona erecek 10 günlük sürede çalıştıkları iş yerinin personel  çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimine ilgili formu  eksiksiz doldurup, dilekçe de ekleyerek yapacağını da duyuran Başkan Yelkovan, “Başvuruların ardından, Tespit Komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin  ilanının 12 Ocak-20 Şubat, ilana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi  ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın gerçekleştirilmesinin 3-22  Mart,  sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin  ilanının ise 27-31 Mart tarih aralıklarında yapılması yönündeki tavsiye  niteliğindeki takvim işletilecek. Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri 2  Nisan geçmeden topluca işçi kadrolarına geçirilecek” diye konuştu.
 
 
SORULAR, ÇALIŞANLARIN İŞTİGAL ETTİKLERİ
GÖREVLERLE İLGİLİ KONULARDA OLACAK
Tespit komisyonunun en az üç kişiden oluşacağını ve iki de yedek üyesinin olacağını ifade eden Başkan Yelkovan, “Komisyon, üye tam sayısıyla toplanacak ve oy çokluğu ile karar alacak. Üyeler  kendilerinin, boşanmış olsalar dahi eşlerinin, ikinci dereceye kadar (bu derece  dahil) kan ve kayın hısımlarının veya evlatlıklarının bu kapsamdaki  başvurularında görev alamayacak. Komisyonun çalışmaları için aralarında  idarelerin yetkili Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) kullanıcılarının da  bulunduğu yeterli sayıda personel görevlendirilecek. Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili  idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Sınav soruları çalışanların iştigal  ettiği konulardan seçilecek. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan  üzerinden değerlendirilip,  tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için  en az 50 puan almak şartı aranacak. Sözlü ve/veya uygulamalı sınavda adaylar  "başarılı" ya da "başarısız" olarak tutanağa geçirilecek” İfadelerini kullandı.
 
SINAVDAN EN AZ 50 PUAN ALMAK GEREK
Sınavın yazılı ve sözlü sınav şeklinde yapılması halinde, adayın  sürekli işçi kadrosuna geçirilebilmesi için yazılı sınavdan en az 50 puan almasının,  sözlü sınavdan da başarılı bulunması şartının olacağını sözlerine ekleyen Başkan Yelkovan, “Sınavda başarılı ve başarısız olanlar sınav kurulu tarafından kurumun  resmi internet adresinde ilan edilecek. İlan tebligat yerine geçecek, ilgililere  ayrıca tebligat yapılmayacak. Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri  görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki  yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak sınav kurulu  tarafından hazırlanacak” dedi.
 
SÖZLEŞME BEDELİNİN YÜZDE 80'İNİ AŞAN
HİZMET ALIMLARINDA TAZMİNAT  ÖDENMEYECEK
Başka Yelkovan son olarak personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı niteliği taşıyan  sözleşmelerin feshedilmesinde, yapılan iş tutarının sözleşme bedelinin yüzde  80'ini aşan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında herhangi bir  tazminat ödenmeyeceğini de ifade ederek, “Fiyat farkları sözleşme bedelinin hesabında dikkate  alınmayacak. Geçiş işleminin yapıldığı tarihten önce yapılan iş artışı ve iş  eksilişleri sonucunda ortaya çıkan bedel, sözleşme bedeli olarak dikkate  alınacak. Hesaplanacak tazminat dışında yükleniciye bu kapsamda başka bir ödeme  yapılmayacak” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 480 Oy (%28)

  • HAYIR : 593 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 665 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku