Gündem

Şerafettin Aşut'un tekrar neden aday olmayacağı konuşuluyor?

Türkiye'nin en büyük ve en güçlü odalarından biri olan 18 Aralık 1886 tarihinde Mersin'in önde gelen tüccarlarının bir araya gelerek kurduğu Mersin Ticaret ve Sanayi Odası kulislerinde bugünlerde Başkan Şerafettin Aşut'un tekrar aday olmayacağı konuşuluyor.

Şerafettin Aşut'un tekrar neden aday olmayacağı konuşuluyor?

20 Mayıs 2017 12:36
-A

+A

 
Malum Ticaret Odası seçimlerine az bir zaman kaldı. Bu ay içerisinde seri yazılar yazıp Ticaret odası seçimi bu seçim öncesi süreç ile ilgili kulisleri, dengeleri, kapalı kapılar adında konuşanları Mersin Siyaset okurlarımızla paylaşacağız..
 
AK Parti'nin 21 Mayıs'ta yapılacak 3. Olağanüstü Büyük Kongresi bu Pazar günü yani yarın gerçekleşecek kongre, öncesinde Türk siyasi hayatı için bir dönüm noktası olacağından Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) seçimleri öncesinde Mersin İş Dünyasının kulislerine kulak verdik.
 
Neden AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi öncesi böyle bir kulis haberi yazdık.?
Çünkü erken seçim olur mu olmaz mı söylemleri Mersin Siyasetini toza dumana karıştırmadan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) kulislerini okurlarımız ile paylaşmak istedik..
 
Ama öncelikle  nevcut Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut’un tekrar neden aday olmayacağını ya da aday olmak için neler yapacağının kulislerini yazalım..
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut’un  bir daha aday olmayacağı yönündeki iddialar MTSO ve Mersin'imizde büyük yankı uyandıracağı bekleniliyor. Bu yankı denklemini etkileyecek başka bir denklem başka bir faktör daha var.
O da Aşut'un adaylığını kesinleştirmek için yeni hamleler gerçekleştireceğiyle alakalı Mersin Siyaset Haber Merkezine gelen haberler arasında. Nedir bu hamle; 35 olan meslek komitelerinin sayısını yükseltip yeni meclis üyeliklerle seçime gitmek. Eğer meslek komitelerinin sayısını yükseltemezse seçimde aday olmayacağını açıklayacağı yönünde kulisler konuşuluyor. Ticaret Odasına aday olmasa erken genel seçimde ya Mersin Büyükşehir ya da milletvekilliği düşünecek gibi..!
 
 Mersin iş dünyası, Mersin'in artık bir değişim ve yenilenme evresine girmesi gerektiğini dile getirirken Mersin'in tüccar ve sanayicileri, Aşut’un uzun yıllardır Başkan olduğu ve artık bir değişim gerekliliğini kendisinin de bunu gördüğünü belirtiyorlar.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut’un aday olmayacağı konuşulsa da Başkan Aşut’a çok yakından tanıyan bazı önemli işadamları, “Aşut’un seçime sayılı gün kala ‘arkadaşlar ısrar etti aday oldum’ diyerek adaylığını açıklayabilir" ifadeleri de konuşuluyor. Elbette ki aday olmayacağını  söylemek büyük bir soru işaretinden ibaret! Lakin bu soru işaretinin cevabını ise meslek komitelerinin önümüzdeki günlerde sayısının artırılıp artırılmalarıyla netlik kazanacak.
 
Mevcut Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut’un Mersin STK'ları ve Mersin medyasıyla barışık olmayışından yola çıkarak konuşulanlara gelecek olursak. Aşut’un tekrardan aday olmayacağı söylemleri ciddiyet kazanıyor.
Bu sorulara yakın zaman diliminde netlik kazanacak.. Bekleyip göreceğiz.
 
Gerçek bir ticaret ve sanayi odası, dünyaya entegre bir şekilde çalışır. Vizyonunu geniş tutarak üyelerinin gelişmesini ve büyümesini sağlar. Bunun için de sürekli projeler üretir veya ürettirir.
 
 
Neden bu düşünce bugünlerde kulislerde konuşuluyor soruna cevap arıyoruz biz de. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut’un Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın Mersin Milletvekili olduğu halde, sunulmuş bir projesinin olmaması. Halbuki Kalkınma Bakanlığının görevinin ülkenin ve Mersin'imizin hükümetçe belirlenen amaçlar doğrultusunda makro ekonomik, sektörel (sosyal ve iktisadi) ve bölgesel gelişme alanlarında, ulusal ve yerel düzeyde analiz ve çalışmalar yaparak kalkınma planı, orta vadeli program, yıllık programlar, stratejiler ve eylem planları hazırlamak olduğunu bilen ya da Mersin'i önemseyen bir ticaret odası Mersin'in bakanına kaç proje sunmuş ve kaç sunulan proje hayata geçmiştir? Sorusuna doğrudan bir cevap bulunmaması bu kulisleri hareketlendirmiş olabilir mi?
 
Mersin Ticaret Odası üyelerinin gelişip büyümesini sağlayacak herhangi bir çalışmanın yapılmamış olmasıdır. Olabilir.
Kıran kırana geçmesi beklenen Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)  seçimleri yeni bir değişimin habercisi olacak mı? Mersin iş dünyasında değişim beklentisi çok yüksek. Biz de Mersin Siyaset sayfamızda bu gelişmelere yer vermeye devam edeceğiz.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku