Mersin

Şerafettin Aşut Aday Değilim.!

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, isim vermeden bazı oda yöneticileri ve kurum başkanları hakkında zehir zemberek açıklamalarda bundu ve yeni dönemde aday olmayacağını söyledi. Aşut, “Bu karar bir korkunun, pes edişin ya da yılgınlık ve korkunun sonucu değildir” dedi.

Şerafettin Aşut Aday Değilim.!

20 Temmuz 2017 15:20
-A

+A


Son günlerde oda yönetimi ve oda meclisindeki bazı isimlerle, bazı işadamları dernekleriyle sorunlar yaşadığı iddia edilen, sosyal medyada ve bazı gazetelerde hedef gösterilen Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut çarpıcı açıklamalarda bulundu ve bir daha aday olmayacağını ilan etti.
 
Aşut, “Ne yazık ki, Mersinli, Mersin’in değerlerine sahip çıkmıyor. Mersin’e sahip çıkmak demek önce insana ve değerlerine sahip çıkmak demektir. Kentin değerlerine sahip çıkamayan, kentin ağabeyi sayılan o büyük kurumlardır. Ne yazık ki kentin büyük kurumları, tek bir vücudun parçaları olduklarını kabul edemedi. Anlamsız bir rekabete giriştiler. Bu kentin kurumlarına ve dinamiklerine biz bir birimizin rakibi değil, tamamlayıcısıyız ruhunu veremedik. Ne yazık ki bunu başaramadık. Bu birliğin önemini bilmeyen bazı küçük ruhlu insanlar ise bu rekabeti çok güzel kullandılar. Acı olan şey ise, kentin kurumları bu küçük ruhlu kişilere daha çok prim verdiler.  Anlamak zor değil aslında. Herkes birbirinin küçük çıkarı için, herkes bugünü kurtarmak için Mersin’in geleceğini yok saydı. Kim ne kazandı, ne kaybetti. Bunun muhasebesini, bu kurumların başındaki kişilere bırakıyorum” dedi.
 
Aşut, “MTSO Başkanlığım boyunca siyaseti odamıza sokmadım. Siyaset üstü olmaya gayret gösterdim. Siyaset üstü olmak devlete ve hükümetlere mesafeli olmak değildir. Biz seçilmiş her hükümetimizle uyum içinde çalıştık. Sonuçta onları seçen bizleriz. Bizler demokrasiye gönül vermiş bir camiayız. Siyaset üstü olmanın esas amacı oda içinde yapay ayrımcılıklara yer vermemektir. Etnik, dini, mezhepsel ayrımcılıkların aklımızın önüne geçmesine izin vermedim. 21. Yüzyılda bu yapay ayrılıkların bir utanç olarak gördüm ve önce insan dedim. MTSO’nun Mersin için önemi zannedilenden çok çok büyüktür. MTSO bu kentin toplumsal harcıdır. Tutkalıdır. Geçmişi ve geleceğidir. MTSO bu kenti bütüncül anlamda kucaklayan yegane kurumdur. Kim olursa olsun, çatısı altında ayrımcılığa tabi tutulmadan yer bulabildiği yegane kurumdur” dedi.
 
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nı yürüttüğü dönemde ilkesel konularda yalnız bırakıldığını savunan Aşut, “Bu görevi yaparken çoğu zaman kendi yol arkadaşlarıma rağmen, kendi yol arkadaşlarımın değer ve kriterleri sahiplenmemesine rağmen bu yolda yürüdüm. Siyaset üstü kalmak adına kendi arkadaşlarımla mücadele ettim. Kentin bazı dinamikleriyle mücadele ettim. İstedim ki MTSO hiç kimsenin değil, sadece aklın ve bilimin ışığında Mersinlilerin sesi olsun. İstedim ki MTSO kurumlarla kavga eden değil, proje üreten bir yer olsun. Çağı yakalasın. Bu konuda bile bazı projelerde bazı yol arkadaşlarımın vizyonu beni hayal kırıklığına uğrattı. Olayları kişisel hale getirmeleri beni üzdü. Bazıları MTSO’yu kişisel çıkar kavgalarının verildiği yer zannetti. Buna izin vermedim o yüzden de kötü adam oldum. Bazıları MTSO’yu ihtirasların tatmin yeri zannetti. Buna da izin vermedim. MTSO birilerinin yamanacağı bir yer değildir. MTSO hiç kimsenin adından yararlanacağı bir yer olmamalıdır. Buna izin vermedim ve yine kötü adam oldum” diye konuştu.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 468 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku