Mersin

Şerafettin Aşut, Mersin Tv’nin sorularını yanıtladı.! (1.Bölüm)

Mersin’in ilk ve tek internet televizyonu olan www.mersin.tv Genel Yayın Koordinatörü Yaman Karadavut’un konuğu olan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin TV mikrofonlarına Mersin’in sorunlarını anlattı.

Şerafettin Aşut, Mersin Tv’nin sorularını yanıtladı.! (1.Bölüm)

30 Ekim 2017 13:20
-A

+A

İlk olarak Karadavut’un Aşut’a sorduğu soru yapılan ‘İklim Projesi’ idi. Aşut bu konu hakkında şunları söyledi, “Avrupa Birliği Bilgi Bürosu’nun yapmış olduğu bir çalışmaydı İklim Projesi. Biz farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Çocuklar üzerinde farkındalıkla ömrün boyunca onlar için hayatlarının ilk döneminde nabızlarını ya da damarlarının arasına vermeye çalıştık. Bunun bir defa değil devamlı yapılması gerekiyordu aslında. Bir nebze de olsa bizim görevimiz. Yeni nesil çocuklarının etrafı kirletmemeyi öğrenmeleri gerekiyor. Bunun için bir fakrındalık yarattık. Bu dünyanın birçok noktası’nda bu konuyla alakalı bir çok çalışması var. Sonunda herkes üzerine düşen görevi yerine getirmek zorunda bizim yaptığımız farkındalık çalışması önemli. Avrupa birliği için değil Türkiye için yapılan bir çalışmaydı”

“MERSİN TURİZMİNE ‘DENİZ, KUM, GÜNEŞ OLARAK BAKARSAK OLMAZ”

Mersin turizmine değinen Aşut, “Şunu söylemem gerek Mersin genel olarak ticaret ile ön plana çıkan kentlerden birisi. Cirolara bakınca ticaret 2008 yıllarında Amerika finans krizini yaşarken, Amerika’nın uyguladığı politikalar gereği Denizli ev tekstilinde bir numara. Oradan bakınca Amerika krizleri başladığı zaman döndü ve alımları durdurdu. Denizli de ciddi bir çöküş oldu. Denizli buradan ders çıkardı mı? Döndü camını ev tekstili kadar güçlendirdi. Güçlendirerek bunları ortaya koydu. Değerli metallerden bakırı ön plana çıkardı. Otomatikman Denizli kendi ekonomisini kendisi düzenledi. Mersin’e bakınca turizm çok zayıf. Ama gelecek vaat ediyor. Sadece deniz, kum, güneş olarak bakarsak olmaz. Ama alternatif turizm olarak bakarsak olur. Bölgemiz de bizim turizmle ilgili çok yerimiz var. Körfez ülkelerinde yaşanan sıkıntılar sonrasında Ortadoğu da ve Körfez’deki misafirleri Mersin’de ağırlamamız gerekiyordu. Ama elimizden kaçırdık. Karadeniz’de o yeşilliğin, güzel göllerin yanında yaşıyorlar. Gerekli stratejiyi uygulayabilsek elimizden kaçmayacaktı. Ama kaçırdık. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim de çok büyük hatalarımız var. Ama yapılması gereken bir çok şey vardı. Hep beraber yapmamız gerekiyordu yapmadık. Lojistik merkeziyle ilgili yapılan çalışmaları kentin tamamıyla çalıştık ama lojistikçiler dönüp öyle değil dediler. Uzmanın görüşüydü o. Kimsenin değil, onların sözüydü. Mersin de birlik beraberlik kültürünü yaşatamıyoruz. Yürüyoruz tam o konu çözülecekken bir çıkar grubu o yapılanı tamamen yok ediyor. Maalesef Mersin böyle bir kent” ifadelerini kullandı.


Not: Programda konuşulan konuların devamı YARIN.!
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 638 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku