Mersin

ŞERAFETTİN AŞUT, “BU ŞEHİR DE OTEL BİLE YAPAMIYORUZ.

Mersin’in ilk ve tek internet televizyonu olan www.mersin.tv Genel Yayın Koordinatörü Yaman Karadavut’un konuğu olan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin TV mikrofonlarına Mersin’in sorunlarını anlattı.

ŞERAFETTİN AŞUT, “BU ŞEHİR DE OTEL BİLE YAPAMIYORUZ.

1 Kasım 2017 10:04
-A

+A

Mimar planlarının olmaması ve imar planlarının onaylanmaması organize sanayi bölgelerini, yatırım alanlarını bu hale getirdiğini kaydeden Aşut, “Mersin de bir otel yapmaya kalktığınız zaman yer yok. On tane bana yer göstermezsiniz. Bir an önce Büyükşehir Belediyesi’nin acil olarak bu imar panlarını ortaya koyması lazım. Mersin de imar rantına kattettirmemesi lazım. Düşünün ki bir şehir de sanayi sitesi yapacak yerimiz yok. Belediye, ‘yerimiz var’ diye cevap verecek ama kusura bakmasınlar, yok. Tarım sulama alanlarının altında bulunan ova koruma kanunların da bulunan yerleri alıp sanayi sitesi yapamaz. Biz bu konu da gerekli girişimler de bulunduk ama maalesef bu konuyu, birlik beraberliği sağlayamadığımız için ellerinin tersiyle itip attılar. Kim demeyin bu iş ile kimin alakası varsa onlar” dedi.

“İYİ YERDEN BİR TANE RANT ÇIKAR”
Aşut açıklamasın da, “Tarsus tarafının bacağına bakalım. Üstte 400, altta 200 metre bu yanlış olabilir. Bu alanları siz ticari alan yapabilirsiniz. Hadi gelin bakalım alabiliyor muyuz? Sanayi sitesini yönetecek kişiler esnaf. Bu insanlar 200-300 liraya nasıl sanayi sitesi alıp yapacak? Planları ona göre yapmak zorundayız. İyi yerden bir tane rant çıkar. Türkiye olarak bunu biz bu hale getirdik. Her yer de dikey binalar, 14 katlı bir yer bulunduğumuz yer arkamız da 14 katlı bir yer yok. İmar planı bu işte. Ama bu böyle olmamalı. Daha geniş, daha yeşil alan olmalı. Geçen bir Belediye Başkanı bir konu da konuşma yaparken ‘yeşil alanları katlediyoruz’ dedi. Bir dakika ama bu, sizin elinizde. Arazi benim, tapu elimde ama sen kural koyarsan ben onu yıkar geçerim. Bu şehir de ticari alan olarak işaretlenmiş yerlerde otel yapamıyoruz. Bu nasıl bir kanun anlamadım” ifadelerine yer verdi.

NOT: Mersin Tv ( www.mersin.tv) yayınlanın 2. Bölümü’nü bugün yayınladık. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ile yapılan programım 3. Bölümü yarın bu sayfamızda.!
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 638 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku