Mersin

Şehrin ortasında çağ dışı görüntü

Gündoğdu ve Siteler mahallelerinin ortasından geçen kanal yoğun yağış nedeniyle taşınca kanalın üzeri açıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ yaklaşık 4 metre derinliğindeki kanalı olduğu gibi bıraktı. İlgili kurumlara kanalın üzerinin bir an önce kapatılması çağrısında bulunan CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, “Çalışmalar gecikirse kaza ve kayıplar yaşanabil

Şehrin ortasında çağ dışı görüntü

30 Kasım 2017 15:17
-A

+A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Gündoğdu ve Siteler mahallesinin ortasından geçen kanalla ilgili şikayetler üzerine mahalleye giderek üzeri açık kanalla ilgili yerinde incelemelerde bulundu. CHP Akdeniz İlçe Başkanı Mustafa Sekendur ile birlikte muhtarlar ve esnaftan bilgi alan Kuyucuoğlu, karşılaştıkları manzaranın çağdışı olduğunu vurguladı ve Büyükşehir Belediyesi ile MESKİ’yi acil önlem almaya çağırdı.

Kuyucuoğlu, “Siteler ve Gündoğdu mahallelerinin ortasından geçen kanal çevresinde incelemeler yaptık. Muhtarlar, esnaf ve mahalle sakinleriyle görüştük, şikayetlerini dinledik. Yıllar önce üzeri kapatılan ve 3 adet boxtan oluşan dere, yoğun yağış alınan günlerde taştığı için üzeri açılmış. Fakat yaklaşık 4 metre derinliğindeki kanalın etrafında hiçbir tedbir ve kontrol alınmamış. Derenin iki tarafı yol ve çevresi meskun mahal. Derenin iki kenarında yüzlerce ev ve işyeri var. Otomobillerin, insanların bu dereye düşme riski var” dedi.

Kış ayı olmasına rağmen yağmursuyu kanallarına atıksu giderlerinin bağlandığını, atıksuların dereye bırakıldığını kaydeden Kuyucuoğlu, “Bu haliyle dere koku ve mikrop saçıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz DSİ 67. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, derenin ıslahı için projelerinin hazır olduğunu belirttiler. Ancak belediyenin gerekli tedbirleri alması ve ıslah projesi için gerekli istimlakleri yapması gerektiğini belirttiler. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ’yi acilen göreve çağırıyorum. Yeni kazalara, kayıplara, hastalıklara yol açılmaması için atıksuların dereye tahliyesinin önlenmesi, dere çevresinde korkuluk yapılması, gerekli istimlaklerin süratle yapılması ve dere ıslahının bir an önce başlatılması için adım atılması gerekir. Çalışmaların gecikmesi, yaz aylarına kalması kaza ve kayıplar yaşanabilir, çevreye ve halka büyük zararlar verilir. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ’nin asli görevlerini bir an önce yapmalarını bekliyoruz” diye konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 571 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 650 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku