Mersin

Seçimler ertelendi. Ancak Şerafettin Aşut da itibar kaybetti!

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri iptal edilse de yeniden aday olmayacağını açıklayan Şerafettin Aşut, bu süreçte tarafsızlığını koruyamaması nedeniyle büyük bir itibar kaybetti. Aşut, kendisini ziyarete gelen misafirlere aday olacak kişi hakkında fikir beyan etmesi nedeniyle büyük tepki aldı.

Seçimler ertelendi. Ancak Şerafettin Aşut da itibar kaybetti!

26 Eylül 2017 13:35
-A

+A

 
Aşut, tarafsızlığını koruyamadı
 
 
 
Türkiye genelindeki tüm oda ve borsa seçimleri iptal edildi... Ekim-Kasım 2017 tarihinde tamamlanması gereken seçimlerinin Nisan 2018'e ertelenmesinin altında yatan nedenlerden birinin de FETÖ terör örgütüne yönelik operasyonların olduğu iddia ediliyor. Operasyonlar kapsamında oda ve borsalardaki FETÖ’cülerin de temizleneceği konuşuluyor.
 
 
TARAFSIZLIĞINI KORUMADI
MTSO’da 9 yıldır başkanlık yapan Şerafettin Aşut, düzenlediği basın toplantısı ile seçimlerde başkanlığa aday olmayacağını açıklamıştı. Ancak aday olmamasına rağmen Aşut’un komisyon seçimlerinde taraf tuttuğu ve seçimlere müdahil olması tepkilere neden oldu. Şerafettin Aşut’un üyeleri arayarak ‘şu kişiye oy ver’ şeklinde telkinlerde bulunduğu iddia edildi.
 
9 YILDA NE YAPTIN?
 
Önemli bir kurumda görev yapan bir kişinin görevi bıraktıktan sonra daha ‘ağırbaşlı’ ve tarafsız olması gerektiği dile getirilirken; iş dünyasından gelen eleştiriler ve sorular şöyle:
“Aşut aday olmayacağını açıkladığı halde; neden tarafsızlığını korumuyor? Gönlünden biri geçebilir, ancak tarafsızlığını korumak zorunda. Burası siyasi bir alan değil, iş dünyasının buluştuğu büyük bir platform. Ertelenen seçim sürecinde; kendisine gelen misafirlere aday olacak kişi hakkında fikir beyan etmesi etik ilkelere aykırı. Kendisini TSE mi sanıyor da kişiler hakkında beyanlarda bulunuyor? Sen bu kadar iyi biliyordun da neden 9 yıl boyunca Mersin'i sınıfta bıraktın? MTSO’ya aday olacak kişi namuslu onurlu dürüst ve şerefli olmalı. Hiç bir meslek komitesine müdahale etmemeli ve mesafeli olması lazım. Sen 9 yılda ne yaptın da desteklediğin adamlar ne yapacak?”
 
MTSO BİR ADIM ATMADI!
Mersin için hayati önem taşıyan “Mersin Limanı’nın otoban bağlantı yolunun yapılması, Mersin-Adana arasındaki D-400 Karayolu’nun rehabilitasyonunun yapılması; D-400’e paralel bir yol yapılması; Mersin-Tarsus OSB’nin otoban bağlantılarının yapılması; Otobanın, limanı ile önemli bir nokta olan Taşucu’na kadar uzatılması; Çukurova Uluslararası Bölgesel Havalimanı inşaatının tamamlanması ve bağlantı yollarının yapılması; Batı Akdeniz sahil yolunun tamamlanması; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın uyguladığı ‘dış ticareti engelleyici’ uygulamaların ve yasakların sona erdirilmesi; yeni OSB’ler için alan yaratılması; serbest bölgenin genişleme alanı sorununun çözülmesi; Mersin Lojistik İhtisas OSB’nin kurulması için bürokrasinin ve bakanlıklar arası yetki belirsizliğinin çözülmesi; Liman dışına yapılması planlanan yeni konteyner limanının ihale edilmesi” projeleri Aşut’un, başkanlık yaptığı 9 yıl boyunca dilinden düşmedi. Ama bu süre zarfında hiç bir projeyi de kendisinin yürüttüğü lobi çalışmalarına rağmen Mersin için hiç bir kazanım elde edemediği görülmektedir.
 
SUÇLUYU DIŞARDA ARIYOR!
Ancak projelerin hayata geçirilmesi için de güçlü bir lobi faaliyeti yapılamadı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın devreye girmesi ile Mersin’i kalkındıracak olan bu projelerde bir hareketlilik yaşandı. Mersin için bir şans olan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın gayretleriyle Mersin iş dünyası ve ekonomisi ayakta kalmayı başardı. Burada Mersin Ticaret Odası Başkanlığının Mersin iş dünyasına bir katkısı olmadığı da 9 yıl boyunca görüldü.Mersin'e katkısı olmadığı hep konuşulan Şerafettin Aşut’un tekrar aday olmayacağını açıklaması Mersin'de memnuniyet ile karşılanırken bugünlerde taraf olması karşısında iş dünyasının 'istifa etmesi' gerekir söylemleri her geçen gün yükseliyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 468 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku