Ekonomi

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ BEKLENTİLERİ AŞTI

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, yüzde 3.9 artması beklenen takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 arttığını söyledi.

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ BEKLENTİLERİ AŞTI

9 Haziran 2017 14:17
-A

+A

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, yüzde 3.9 artması beklenen takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 arttığını söyledi.
 
Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, sanayi üretiminin nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 artış gösterdiğini söyledi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerinin incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin bir önceki aya göre yüzde 1,8, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 2,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin ise  yüzde 0,4 arttığına dikkat çeken Başkan Kılıç, “Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 6,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri  incelendiğinde de 2017 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,8 arttı” dedi.
 
EN YÜKSEK ARTIŞ SERMAYE MALINDA GERÇEKLEŞTİ
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarının incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 12,2 ile sermaye malında gerçekleştiğini de sözlerine ekleyen Başkan Kılıç, “ Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 140,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 19,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 6,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti. Ayrıca 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 6 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 5,9 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 4,2 ile fabrikasyon metal ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatı takip etti” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler : sanayi, endex, mersin, haber,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku