Mersin

Sahte plakayı önleyecek mühürler dağıtıldı

Mersin ve ilçelerinde faaliyet gösteren ulaştırma sektörü temsilcilerine Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından darphaneye yaptırılan sahte plakayı önleyecek tescil mühürleri dağıtıldı.

Sahte plakayı önleyecek mühürler dağıtıldı

25 Nisan 2017 20:50
-A

+A


Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda düzenlenen törende mühürleri dağıtan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, dağıtımını yaptıkları yeni mühürlerin sahtesinin yapılmasının imkansız olduğunu bildirdi. Başkan Apaydın, yeni yapılan mühürler sayesinde ikiz plaka gibi sahte plaka basımını önleyerek araçların terör ve hırsızlık gibi olaylarda kullanılmasının önüne geçeceklerini kaydetti. 
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Genel Başkanı Fevzi Apaydın, darphanede basılan mühürleri Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası'nda ulaştırma sektörü temsilcilerine dağıttı. Dağıtım törenine İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Kanat, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Talat Dinçer, emniyet yetkilileri ile oda başkanları katıldı. Apaydın burada yaptığı konuşmada her işte olduğu gibi plaka işinde de legal çalışanların yanında illegal çalışanların da bulunduğunu kaydetti. Uzun yıllar yaptıkları bu işin içine illegal kişilerin, internet üzerinden bu işi yapan kişiler girdiğini ifade eden Apaydın, “Bu kişiler sahte plakalar üretmeye başladılar. Ne var ki TŞOF'un dağıtığı ve şoförler odalarının sattığı bu plakalar dışında birçok yerde de bu plakaların satıldığı tespit edildi. Bu sahte plakalarla uzun süredir uğraşıyorduk. Son zamanlarda Kanun Hükmünde Kararname ile bir yasal düzenleme yapıldı. İdari para cezalarının yanında yargı kapısı da açıldı ve bunu bir nebze durdurduk” diye konuştu.
 
‘SAHTE PLAKANIN ÖNÜNE GEÇİLECEK’
 
Amaçlarının sahte plaka veya ikiz plaka ile terör, hırsızlık, gasp olaylarına karışan araçları men etmek olduğunu anlatan Apaydın şöyle devam etti: Ankara'da gerçekleştirilen 2 bomba yüklü aracın da plakaları sahte, yani ikiz plakalı çıktı. Bu mühürlerle tek tipe geçmek için çok mücadele verdik. İçişleri Bakanlığımızın talimatı ile hazırlanan bu yasa gereğince bu plakaları bizim dışımızda üreten kurum ve kuruluşlara 10 milyon idari para cezası ve mahkumiyet. Bunu dağıtan ve pazarlayanlara 5 milyon, araçlarına sahte plaka takanlara da çeşitli para cezaları geldi. Bunu biraz daha ileri götürerek bu sahte plakaları veya yönetmeliğe uygun olmayan plakaları takan araçlar 1 Temmuz'dan itibaren fenni muayenelerini yaptıramayacaklar. Ancak ileride değiştirmek suretiyle yasal plakası olup da üzerinde halen oda mühürleri olanlar geçerli" 
 
‘MÜHÜRLERİ DARPHANEYE YAPTIRDIK’
 
2011 yılına kadar plakalardaki mührün çift olduğunu hatırlatan Apaydın, şunları söyledi: “Plakalarda bir bizim oda mührümüz bir de trafik tescilde basılan mühürler vardı. Emniyet biz odalarımıza, esnafımıza güveniyoruz diyerek bu plakalara mühür basmayacağız dediler. Ancak ondan sonra sahte plaka ülkemizde çok türedi. Odalarımızda plakalara basılan mühürler yerel tornacılar da yapılan mühürlerdi. Bu mühürlerin birçoğunu başkaları da yaptı. Bu yüzden biz de mühürleri tek elde toplayalım ve darphaneye yaptırma kararı aldık. Darphane tabi devletin önemli bir yeri. Darphanede 2 aydır bu mühürler yapılmaya başlandı ama tahmin ediyorum ki 2-3 ay daha bu devam edecektir. Öncelikle büyükşehir belediyesi olan illere ve ilçelerine bu mühürleri yaptırıyoruz. Daha sonra diğer bütün il ve ilçelere bu mühürleri dağıtacağız:”
Konuşmaların ardından İlçelerden gelen Şoförler Odası Başkanlarına mühürler teslim edildi.
 
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku