Mersin

PROF. DR. YÜKSEL ÖZDEMİR: “MESLEKİ EĞİTİM TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SIKINTILARINDAN BİRİSİ”

Mersin’in ilk ve tek internet televizyonu olan www.mersin.tv Genel Yayın Koordinatörü Yaman Karadavut’un konuğu Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Özdemir, üniversitelerle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

PROF. DR. YÜKSEL ÖZDEMİR: “MESLEKİ EĞİTİM TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SIKINTILARINDAN BİRİSİ”

10 Kasım 2017 14:14
-A

+A

Mersin’in Doğu Akdeniz’in çok önemli bir kenti olduğunu vurgulayan Özdemir, “3 üniversitesi olan Anadolu da İstanbul İzmir Ankara’yı çıkarın geri de Mersin kalıyor. Antalya da yeni yeni 3.üniversite oluyor. Bir kentin sosyal kültürel yapısına katkı sağlayan ekonomisine yön veren eğitim öğretimi sağlayan bir yer. Mersin’de 50 bin öğrenci var. 3 üniversite toplamı. Toros Üniversitesi’nde 4000 civarında bir öğrenci kitlemiz var. 3 fakültemiz, 4 bölümümüz var. Toplam 38 farklı ana bilim dalında öğretim yapıyoruz. Bizim derdimiz gerçekten Çukurova Bölgesi. Çok güçlü 2 devlet üniversitemiz var. Çok köklü üniversiteler bunlar. Bunun dışında vakıf üniversiteleri sıkıntısı onların yapamadıklarını daha hızlı bir şekilde nasıl yapabiliriz. Devlette bir kere mali yönden daha özel kendi bütçemiz var. Devlette her şey gerçekten belirli bir kaleme ayrılmış. Bazı şeyleri yapamıyor. Mesleki eğitim Türkiye’nin en büyük sıkıntısı. Bu mesleği bilen, bu meslekle gerçekten uğraşmış kişilerle yapılır mesleki eğitim. Devlette bu tür mesleki eğitim kadrosuna kişileri dahil etmekte sıkıntılar yaratılıyor. Onları davet edip uygulamalı mesleki ders verebilirsiniz. Gerçekten utanıyorum ben dışarıdan birini getrip tekrar orada ücret ödemeye” dedi.

“VAKIF ÜNİVERSİTELERİ ODAKLANMIŞ YAPIYA GİDİYOR”

Diğer üniversitelerde yıllar geçtikçe odaklanma probleminin ortaya çıktığını söyleyen Özdemir konuşmasında, “Bütün imkanlarının sürekli bölünmesi gerekiyor odaklanamıyorsunuz. Vakıf üniversiteler ise daha odaklanmış bir yapıya gidiyor. Biz hangi bölümü açarsak o bölümde mezuniyet sonrası ne olacağını tasarlayarak bölüm açıyoruz. Bir mezuniyet sonrası insanlar nerede çalışacak? Ya özel sektörde ya başka bir yerde. Akademik camia dediğimiz yerin idealleri var. Devletin okullarına borcumuz var hizmet etmek için. Araştırma geliştirme üzerinden eğitime katkı sağlamamız gerekiyor. Nitelikli öğrenci yetiştiremezseniz, onlara bir ortam sağlayamazsanız burada işiniz olmaz. Mezun iş veren kesim kendi beklentileri olanlar kendilerini yükseltmek istiyor. Bazı üniversiteler bunu çok iyi yapmamız gerekiyor. Bizim yaptığımız ortada. Eğitim öğretim müfredat dediğimiz kişiler sizin nasıl işinize yarayacak birlikte belirliyoruz. İçerisinde akademik yerler oluşan, mezun olmuş ve işe katılmış öğrenciler ve sektörle birlikte yılda 2 kere danışma kurulumuz var. Şu dersi kaldıralım, şöyle dersler getirelim gibisinden şeyleri kendimiz belirliyoruz. Şu anda daha çok bizim onları ziyaret etmemiz gerekiyor. Mühendislik fakültemizin 4 bölümünde öğrencilerimiz 1 yılını işin içinde geçiriyor. Birlikte çalışmadan bunu yapamayız. Öğrencilerimize tek tek iş bulduk. Uygulamalı eğitim yaptıktan sonra onların işine yarayabilecekti. Bize yardımcı olmak için bu projeye dahil oldular. İyi niyetli davrandılar. Bu yıl tekrar devam ediyor. Onları ziyaret ettim. Bu öğrenci mezun olup kapıma gelseydi ben kesinlikle onunla çalışmazdım. Ama şimdi bize o kadar faydalı bir insan ki. Önümüzdeki bütün Çukurova bölgesinde böyle ilişkilerimiz olacak. Mesleki eğitimimizde br kaç yıldır devam ediyor. İnsanlar kendi elemanlarını kendileri yetiştiriyor. Bir çok üniversitenin yapamadığını yapıp kendi öğrencilerimizi takip ediyoruz. Bir çok vakıf üniversitesi zaten büyümek istemiyor” ifadelerine yer verdi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 637 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku