Mersin

ÖZYİĞİT: KORKUYORLAR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, 24 Temmuz Gazetecilere Basın Özgürlüğü Günü hakkında açıklamalarda bulundu.

ÖZYİĞİT: KORKUYORLAR!

24 Temmuz 2017 15:11
-A

+A


“Bugün 24 Temmuz. Basın bayramı ve Türk basınından sansürün kaldırılış günü ve bugün ülkemizde 160 a yakın gazeteci tutuklu. 110 medya kuruluşu AKP iktidarı tarafından kapatılmış durumda. 2500 gazeteci işsiz. 24 Temmuz 2017, aynı zamanda 12 mensubunun cezaevinde tutulduğu Cumhuriyet Gazetesinin yayın politikasının da yargılandığı gün olarak tarihe geçecektir. Bu ülkede bugün gazeteciliğin de yargılandığı gündür. 24 Temmuz 1908 tarihinde 104 yıl önce BASINIMIZDA SANSÜR kaldırılmış “Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmıştır. Bugün aynı coşku, sevinç, kıvanç, bayram ruhu ve anlayışı ile kutlayabiliyor muyuz?
Hangi görüşe, hangi gazeteye mensup olursa olsun, özgürce düşünüp gerçekleri yazabiliyorlar mı? Araştırıp, sorgulayıp, eleştirip yorum yapabiliyorlar mı? Vicdan ve gönül rahatlığı ile yazıp konuşabiliyorlar mı ? Yandaş, yancı, iktidarın borazanlığını yaparak haber yapmak, toplumu yanlış bilgilendirmek, gazetecilik meslek onurunu zedelemektedir. İktidar gücüyle medyayı teslim alarak hızla demokrasiden uzaklaştırmış; böylece Yasaklarla, baskıyla, oto sansürle ve kitlesel işsizliklerle kararan, kapkara olan bir medya ile karşı karşıya gelmemizi sağlamıştır. Bunun sonucu olarakta dünyada basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 155. Sırada olan bir ülkeyiz” dedi.

MEDYADAN KORKUYORLAR!

Özyiğit, “Tarih sadece “ Adil olanların, hak, hukuk, adalet ve özgürlük diyenlerin Türkiye Cumhuriyetinin gerçek gazetecilerinin adını 104 yıldan beri yazıyor ve yazmaya da devam edecektir. Gazetecilik mesleğini onuru ile yapan tüm basın emekçilerinin basın bayramını ve sansürün kaldırışının yıldönümünü kutluyorum.
 Bugün Lozan Antlaşması’nın 94’üncü yılı. Osmanlı'nın Sevr anlaşması ile kaybedilen Anadolu'yu yeniden kazandıran Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923 yılında yani bugün imzalanmıştı...
Lozan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde İsmet İnönü ve arkadaşlarının ulusumuzun tarihine yazdığı kalıcı altın bir sayfadır.
Kurtuluş Savaşı ile kazanılan bağımsızlık ve egemenliğimizin uluslar arası toplum ve hukuk bakımından tanınmasıdır, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunun tescilidir, Lozan Barış Antlaşması onurumuzdur. Geçmişini bilmeyen, geçmişine sahip çıkamayan toplumlar geleceklerini sağlıklı belirleyemezler. Bugün, siyasi maksatlarla, ülkemizin güçlü, tarihsel temellerine dil uzatanlar, eğitim müfredat programından, bu ülkeye büyük hizmet vermiş; mevki makam sahibi olanların dahi varlık nedeni olan kahramanlarımızın yok sayılması, karalamaya çalışılması, tarihe mal olmuş süreç ve kişilere sahip çıkılmaması sonucunda tarih bu kişileri mahcup edip utandıracaktır.” diye konuştu.
94. Yıldönümünde Lozan Barış Antlaşmasını kutladığını, başta Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ile Lozan heyeti üyelerine ve Lozan’ı yaratan şehit ve gazilerimizi şükranla andığını, sevgi ve saygılarını sunduğunu vurgulayan Özyiğit, “Çocuklarımızdan, Çağdaş, Laik, Karma Eğitimden korkuyorlar! Çocuklarımızın “ kavramsal düşünme zekası gelişmeden” Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 Eğitim Müfredat programından “CİHAD” Kavramını koyması cahilliğin ve eğitimsizliğin daniskasıdır! Onlar istiyorlar ki; çocuklarımızı eğitmeyelim, ödev vermeyelim, çağdaşlaşmayı değil, dini ve inançları yüceltelim, hak ve özgürlüğü değil itaati, demokrasiyi değil tek adamlığı öğretelim. Milli Eğitim Bakanlığı apaçık Cihada sözüm ona Destana boğmak istemektedir.Atatürk, Çanakkale, Cumhuriyet, Milli Mücadele, Sarıkamış harekatının yanında 15 Temmuz’unda yer alması dikkate değer bir konudur. Kamu vicdanında ve hukuki zeminde kontrollü darbe meşrulaşmadan müfredata dahil edilmesi AKP nin müfredattaki siyasi niyetini ortaya koymaktadır.

İran İslam Cumhuriyeti vatandaşı Meryem Mirzakhani 2014 yılında Matematiğin Nobeli olan FİELDS ödülünü kazanan ilk kadın olarak tarihe geçmişti. 14 Temmuz 2017 yılında kansere yenik düşerek öldüğünde  İran Devlet Televizyonu Mirzakhani’nin  başı açık resmini koyarak bilgiye, bilime, İlime, insanlığa saygısını en üst boyutta göstermiştir. Çünkü bilgi evrenseldir.
Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün  (OECD) “ 2016 tek bakışta eğitim” adlı yıllı raporunda Türkiye 38 OECD Üyesi ülke arasında 35.sırada yer almaktadır. Eğitimin milli olması gerekirken AKP leşen bir eğitim sistemi oluşturulmaktadır” dedi.
“TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın keyfi, kuşkulu, korkak (!)  ve AKP iktidarının yandaşı şeklindeki kararları bulunduğu mevki ve makama saygısızlıktır. TBMM Başkanlığı tarafsız, inançsız, önyargıdan arınmış, herkese eşit mesafede duran milli iradenin temsil yeridir. Makam siyasi beklentilerin, geçmişte hesaplaşmanın yeri, zamanı ve alanı değildir” diyen Özyiğit, sözlerine şöyle devam etti;
“Gazi Meclisi Meclis Başkanı tarihi süreci unutmadan, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını göz önünde bulundurarak yangın yerine döndürülen bir coğrafyada korkmadan cesur ve yürekli vekillerimizin sayesinde Cumhuriyetimizin, demokrasinin ve kurucu iradenin temsilini sağlayan meclisin başkanlığını Mustafa Kemal ATATÜK yapmıştır. Dünyanın kabul ettiği Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve milli birliğimizi ve bütünlüğümüzü temsil eden bayrağımıza kimse dil uzatamaz, yok sayamaz”

ATATÜRK’TEN VE BAYRAĞIMIZDAN KORKUYORLAR!

“Birinci yılını dolduran 15 Temmuz darbe girişimi ve 20 Temmuz sivil AKP darbesinde 13.000 vatandaş yurtdışına kaçıp, siyasi iltica başvurusunda bulunduğuna dikkat çeken Özyiğit, “binlerce Akademisyenler dahil  işlerinden atılmış, koğusturmaya uğramış, tutuklanmış, işi, aşı ve onuru için açlık grevine başlamıştır. Genel başkanımız Ana Muhalefet Lideri Sn Kemal KILIÇDAROĞLU, siyaset alanı açmak, perspektif sunmak, ülkenin hak hukuk ve adalet sorununa dikkat çekmek, güvenin, istikrarın ve huzurun gerçekleşmesi adına 450 km yürüyerek ve milyonların 9 Temmuz Maltepe Mitinginde buluşması yeni başlangıçların ve eylemselliklerin adres olarak sokağı göstermiştir ve dünyanın en büyük sivil demokratik eylemi olarak tarihe geçmiştir. 2. Büyük Ana Muhalefet Partisinin Lideri, milletvekilleri hapse atılmış, Fetö terör örgütü ile mücadele eden her kim varsa PKK ya da Fetö’den yana ilan etmişlerdir. Gülen Cemaat terör örgütünü deşifre eden gazeteciler, akademisyenler işten atılıp veya hapse girerken DARBE ARAŞTIRMA KOMİSYONUNDA FETÖ’nun bu kadar dal budak salmasının gerisinde CHP yi bulmuş! Sanki o generalleri ve hakimleri CHP  atamıştır. Unutulan bir şey var ki tarih gün gelir gerçekleri yazar: kanmak isteyeni kandırmak her zaman kolaydır! Bazı insanları her zaman, bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz, ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız” dedi.

ADALETTEN, DEMOKRASİDEN, GERÇEKLERDEN KORKUYORLAR!     
     

Çevresel bir sorun haline gelen ağaç ve doğa katliamı ülkenin birçok yerinde yaşanmaya devam ettiğini kaydeden Özyiğit sözlerini şöyle noktaladı, “Modern şehir yaşamında doğanın ve ağaçların ne kadar önemli olduğu her gün daha iyi anlaşılmaktadır ve doğaya olan özlemimiz daha da çoğalmaktadır. Ülkemizde ve kentimizde ağaç katliamları sıkça yaşanmaktadır. Bu da ülkeyi ve kenti çoraklaştırmaktadır. Testereli ağaç katilleri kentimizi ulusal düzeyde küçük düşürmüşlerdir. Doğayı koruyup kollamak kenti ve ülkeyi yöneten siyasileri, vatandaşları her bireyi yakından ilgilendirmelidir. Doğanın insana değil insanın doğaya ihtiyacı vardır. Hızla gelişmekte olan inşaat sektörü ekili, dikili ve orman alanları konut alanına çevirmektedir. Dünya ölçülerine göre insanların faydalanabileceği yeşil alan metre kare alanı  bellidir. Yerel yönetimlerin Çevre Ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı ve hazırladıkları planlar doğanın korunmasını, yeşil alanların daha çok yer alması sağlanmalıdır.
Nükleer, HES, Termik Santral gibi yatırımlar enerji kaynakları yaratmayacağı gibi, doğaya, insana ve insanlığa çok ciddi zararlar vermektedir.

Doğa gün gelir, kendinden alınanı fazlasıyla geri alır”
DOĞADAN KORKUYORLAR !


Anahtar Kelimeler : ÖZYİĞİT: KORKUYORLAR!,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 664 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku