Mersin

Özyiğit, ‘3 fidanı’ andı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın son nefeslerine kadar ‘tam bağımsız Türkiye’ diye haykırdığına vurgu yaptı.

Özyiğit, ‘3 fidanı’ andı

5 Mayıs 2017 15:26
-A

+A

 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, 6 Mayıs 1972'de idam edilen 68 kuşağının gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı andı.
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın darağacına giderken bile Türkiye’nin bağımsızlığını dile getirdiklerini anımsatan Özyiğit, şunları söyledi:
“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan 25, Hüseyin İnan henüz 23 yaşında gençlerdi. Son nefeslerine kadar tam bağımsız Türkiye diye haykırdılar. Varlıklarını hiçbir karşılık beklemeden Türk halkına ve Türkiye’nin bağımsızlığına armağan ettiler.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İsmet İnönü başta olmak üzere dürüst siyasetçiler idama karşı çıktılar. 3 fidanın idam edildiği 6 Mayıs, tarihe kara bir leke olarak düştü.
 1968 öğrenci gençlik hareketi liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 45. yılında saygıyla anıyorum.”
Anahtar Kelimeler : Özyiğit, ‘3 fidanı’ andı,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku