Mersin

OP. DR. KAZIM GEMİCİ, TİROİD HASTALIĞI VE TEDAVİSİNDE KULLANILAN CERRAHİ YÖNTEMLERİ ANLATTI!

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kazım Gemici, Tiroid bezinin az veya çok çalışmasının vücutta pek çok sistemi olumsuz etkilediğini, ancak son yıllarda geliştirilen modern yöntemler sayesinde tedavide başarılı sonuçlar alınabildiğini söyledi.

OP. DR. KAZIM GEMİCİ, TİROİD HASTALIĞI VE TEDAVİSİNDE KULLANILAN CERRAHİ YÖNTEMLERİ ANLATTI!

16 Eylül 2017 10:14
-A

+A

 
 
Op. Dr. Kazım Gemici, bir insanın sağlıklı olabilmesi için Tiroid hormonlarının devamlı ve yeterli miktarda salgılanması gerektiği bilgisini verdi.  Tiroid hastalıklarının; ‘üşüme, yorgunluk, kilo artışı, çarpıntı, sinirlilik ve iştahsızlık’ gibi belirtilerle kendini gösterdiğini anlattı.
 
AZI KADAR ÇOĞU DA ZARARLI!
Tiroid bezinin az veya çok çalışmasının vücutta pek çok sistemi olumsuz etkilediğini belirten Op. Dr. Gemici, “Bir insanın sağlıklı olabilmesi için tiroid hormonlarının devamlı ve yeterli miktarda salgılanması gerekir. Az miktarda salgılanması vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına, fazla miktarda salgılanması ise vücut fonksiyonlarının hızlanmasına neden olmaktadır” dedi.
Tiroid bezinin az çalışmasının belirtilerinin kişiden kişiye değiştiğine işaret eden Op. Dr. Gemici, şu bilgileri paylaştı:
“Tiroid bezinin az çalışması; ‘halsizlik, yorgunluk ve uyku hali, hafıza ve konsantrasyon problemleri, sindirim problemleri ve kilo artışı, saçlarda kuruluk ve dökülme, ciltte kuruluk ve hassaslaşma, üşüme, depresif ve negatif ruh hali, kas ağrısı ve ellerde uyuşma, yüksek tansiyon ve kalp hızının artması ve kolesterol seviyesinde artış gibi belirtiler verir. Tiroid bezinin fazla çalışması ise, sinirlilik, aşırı heyecan ve duygusallık, kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük ve aşırı terleme, titreme, çarpıntı, cilt ve tırnaklarda değişiklik, kuvvet azalması göz kapağının yukarı doğru çekilmesi ile gözlerin öne doğru fırlaması gibi belirtilerle kendini gösterir.”
 
 TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Gelişen modern yöntemler sayesinde bu hastalıkların teşhisinin çoğu zaman bir kaç kan testi ile konulabileceğini ifade eden Op. Dr. Gemici, erken teşhisin tedavi başarısını artırdığına dikkat çekerek, “Tiroid bezinin yol açtığı bazı rahatsızlarda ilaç ve radyoaktif iyot tedavisi uygulanmaktadır. Tiroid’in iyi ve kötü huylu hastalıkları cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Tiroid  bezinden kaynaklanan rahatsızlıkların doğru teşhisi için aile öyküsünün yanı sıra hastanın şikayetlerinin belirlenmesi de önem taşır. Bunun yanında, ultrason ve sintigrafi de kesin tanının konulmasında kullanılan güvenli yöntemlerdir” dedi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 663 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku