Mersin

Onlar şimdi FETÖ’cü!

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, FETÖ ile mücadelelerinin 15 Temmuz’dan çok daha önce başladığını anımsatarak, “Fettullah Gülen ile ilişki kurdu diye Tansu Çiller’in kabinesinden istifa eden birisiyim” dedi. Sağlar, eski Cumhurbaşkanlarından Ahmet Necdet Sezer ile aralarında geçen; “‘Görev yaptığınız dönemde, bir çok kamu görevlisinin kararnamesini

Onlar şimdi FETÖ’cü!

12 Ağustos 2017 13:34
-A

+A

 
 
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Edremit Kitap Fuarı’na katıldı.
Türkiye’nin bir parti devleti tarafından yönetildiğini dile getiren Sağlar, “Devlet bizim değil! Devlet, oy veren, ‘hayır’ diyen, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu laik, demokratik bir cumhuriyetin devleti değil! Bir hukuk devleti, sosyal hukuk devleti olmaktan çıkarılmış durumda. Böyle bir devletin hepimizi kucaklaması mümkün değil. O nedenle demokrasiden dönüş yok. Demokrasi bizim vazgeçilmez yaşamımız” dedi.

 “SİYASİ PARTİLER ÖNCÜLÜK YAPMAK ZORUNDALAR”
 
AKP iktidarı döneminde yaratılan ayrıştırmanın güven duygusunu yok ettiğini dile getiren Sağlar, şöyle devam etti:
“Demokrasinin vazgeçilmezliği bir kez daha ortaya çıkmaktadır. 16 Nisan’da bir referandum yapıldı. Çok açık konuştuk. Türkiye’nin 52 ilini ilçeleri ile birlikte gezdim. İnsanların AKP’ye oy vermiş olmalarına rağmen bu referandumda ‘hayır’ vereceklerini, çünkü kendi eşitliklerinin, özgürlüklerinin ve haklarının bir tek adama devredilmeyeceğini söylüyorlardı. Sonucu hep birlikte gördük. Bu sonuca itiraz edebildik mi? toplumsal muhalefeti hep birlikte yönlendirebildik mi? Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu cumhuriyetin temel ilkelerine sahip çıkarak; ‘bu cumhuriyeti yıkıyorsunuz’ diyerek bağırabildik mi?” Bunu yapacak kişinin siyasi partiler olduğunu dile getiren Sağlar, “Siyasi partiler öncülük, önderlik yapmak zorundalar” dedi ve şöyle devam etti:

 
“TÜRKİYE, AÇIK BİR HAPİSHANE HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”
 
“Demokrasinin en önemli özelliklerinde biri; bireyin özgür olması, toplumun örgütlü olması devletin demokratikleşebilmesidir. Ama bunu yapmak için de siyasi partilerin bu anlayışta görevlerini sürdürmeleridir. Bunu yapabiliriz. Ama karşımızda bir önemli bir oyun oynanıyor: 15 Temmuz. 15 Temmuz, hain FETÖ darbesi sonrasında Türkiye bir sıkıyönetim ülkesi, açık bir hapishane haline dönüştürüldü. 100 binlerce insan işinden, aşından oldu, devletteki memuriyetinden oldu. Gelecekle ilgili korku ile baş başa bırakıldı.”
 
“ŞİMDİ HEPSİ FETÖ’CÜ DİYE HAPİSTE”
 
İnsanların “FETÖ damgası yeme” korkusu ile baş başa bırakıldığını kaydeden Sağlar, “FETÖ kim?”, “FETÖ’yü kim getirdi?” sorularını sordu ve şöyle devam etti:
“15 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nde yerleştikleri açıkça görülüyor. Evet, 40 önce de vardı. 40 önce de bizler mücadele ediyorduk. Ben Fettullah Gülen ile ilişki kurdu diye Tansu Çiller’in kabinesinden istifa eden birisiyim. 20 yıl önceydi. Ama bugün hain FETÖ’nün ortaya çıkması, helikopterlerle insanlara saldırmasının müsebbibi, o günden gelen insanlar değillerdir. 160 General FETÖ’cü diye içeride. Mahkemeleri başladı. Peki, bu 160 generalin general olma süresini uzatma veya bir üst rütbeye götürme kararının altında kimin imzası var? Ya başbakan ya da cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası var. Ahmet Necdet Sezer ile konuştum, şu soruyu sordum; ‘Siz görev yaptığınız dönemde, bir çok kamu görevlisinin kararnamesini imzalamadınız? Bunlar şimdi nerede?’ Cumhurbaşkanımız Sezer, ‘Benim imzalamadığım, atamasına engel olduğum kişilerin tamamını geçici olarak atadılar veya Abdullah Gül’e imzalattılar. Şimdi hepsi FETÖ’cü diye hapiste. O zaman FETÖ’cü aramaya gerek yok.” 
 
Anahtar Kelimeler : Onlar şimdi FETÖ’cü!,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 468 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku