Mersin

NEVAF KILIÇ: IRAK’A YILDA 700 BİN SEFER DÜZENLENİYOR

Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Nevaf KILIÇ, Irak’a lojistik anlamda yıllık 700 bin sefer düzenlendiğini belirterek, “Türkiye’nin Irak Merkezi Hükümeti ile yaşanan sorunların çözülmeye başlamasıyla Irak bölge ekonomisi için çok daha önemli olarak yerini almaya başlayacak” dedi.

NEVAF KILIÇ: IRAK’A YILDA 700 BİN SEFER DÜZENLENİYOR

21 Aralık 2017 12:42
-A

+A


Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TISİAD) misafiri olarak Mersin’e gelen Irak Ankara Büyükelçisi Hisham Al-ALAWİ bir takım görüşmelerde ve ziyaretlerde bulundu. Mersin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Al-ALAWİ, fabrika ziyaretleri de yaparak ekonomik anlamda görüş alış verişinde bulundu. Ziyaret sırasında Büyükelçi Al-ALAWİ’ye kısa bir sunum yapan Türkiye-Irak açısından ticari yönden çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “2013 yılında Almanya’dan sonra en çok ihracat yapan ikinci ülkeydik. Irak’ta oluşan sıkıntılar, petrol fiyatlarının düşüşü, iç sıkıntılar, savunma harcamaları gibi sorunlardan dolayı ihracatımızda azalma meydana geldi. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte iç sıkıntıların bitmesi, petrol fiyatlarının yükselmesi, Türkiye’nin merkezi hükümetle sorunlarının çözülmesi sürecinde inanıyorum ki ihracatımız artmaya devam edecektir” dedi.

TİCARETİMİZ VE İLİŞKİLERİMİZ GİDEREK GELİŞİYOR
Geçen yıla oranla ticari anlamda iki ülke arasında önemli bir artışın olduğuna da dikkat çeken KILIÇ, “Bundan sonraki süreçte de artarak devam edeceğine inanıyorum. Irak’a lojistik yıllık 700 bin sefer sayımız var. Yani Türkiye’deki bütün kapılardan daha fazla yük aracımız Irak’a gidiyor. Günlük yaklaşık 2 bin 300 araca denk geliyor. Bu da Mersin’den başlayarak Doğu Akdeniz ve Güneydoğu’nun tamamı lojistik olarak Irak’a bağlı ayrıca bu bölgelerde yetişen ürünlerin %50 den fazları Irak’a ihraç ediliyor. Bunların yanı sıra müteahhitlik hizmetlerinde Türkmenistan’dan sonra en fazla proje aldığımız ikinci ülke Irak.  İlerleyen dönemde özellikle Musul gibi bize yakın olan şehirlerin imarı söz konusu.  Umut ediyorum bu pastadan Türk müteahhitleri ve mimarları hak ettikleri payı alırlar” diye konuştu.

GÜNEY BAĞDAT İŞ ZİRVESİ YAPILACAK
TISİAD olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi için önemli organizasyonlara imza atacaklarını da söyleyen Başkan KILIÇ, “İkinci önemli zirvemiz inşallah Güney Bağdat İş Zirvesi olacak. Bu illerin iş adamlarının ve bürokratlarının davetli olacağı bir zirve olacak. Kardeş şehir çalışmalarımız devam ediyor. Dohuk ve Adana arasında belli bir aşamaya getirdik. Bir kaç kez Adana belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’yü ziyaret ettik. Dohuk Valisini ziyaret ettik.  Nisan ayında 70 iş adamını Dohuk’a götürdük. İki gün kaldık ve önemli görüşmeler yaptık. İnşallah yeni dönemde onları da burada ağırlayacağız. Karacadağ Kalkınma Ajansı ile beraber Urfa ve Diyarbakır işadamlarını da önümüzdeki dönem Irak’a götürmeyi planlıyoruz. Ayrıca Mersin –Tarsus Organize Sanayi Müdürü Sayın Sabri Tekli’den söz aldık, Mersin İşadamlarını  Bağdat, Necef, Kerbela, Nasıriye ve Basra’ya götüreceğiz” ifadelerini kullandı.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Başkan KILIÇ ayrıca organizasyonda emeği geçenlere de teşekkür ederek, “Bizi iki gündür Mersin’de misafir eden Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Sayın Sabri Tekli’ye, Armada Kağıt’ı ziyaret ettik Sayın Seyfettullah Işık’a, Unat Yağ  Sayın Asker Unat’a,  Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Valiliği, MİP Mersin Limanı, Yıldız Entegre Tesisi’ni ziyaret ettik Sayın Kemal Yıldız’a, Capital Ticaret Merkezini ziyaret ettik Sayın Mustafa GÜLER’e, Yörüksüt ziyareti yaptık Sayın Ramazan Öz’e Arbel A.Ş’yi ziyaret ettik. Sayın Hasan Arslan ve Mahmut Arslan’a  teşekkürlerimi sunuyorum”  TISİAD Başkanı Sayın Yakup Ateş’e ve Tarsus TSO başkanı Hasan Ruhi Koçak’a ve genel sekreter Sayın Ali Ukav’a ve Gosonıc Yönetim kurulu Başkanı Sayın Osman Göktekin’e Teşekkür ederim. şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 480 Oy (%28)

  • HAYIR : 593 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 665 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku