Mersin

MUSTAFA GÜVEN: KAMUDAKİ METAL YORGUNLUĞUNUN SEBEBİ LİYAKATSİZ YÖNETİCİLERDİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan dönüşü yaptığı açıklamada, “Bu 657 var olduğu sürece, siz bürokraside arzu edilen türden köklü düzenlemeler yapamazsınız. Sadece birini bir yerden alır başka bir yere koyabilirsiniz. O da köklü bir düzenleme anlamına gelmez. Gerçek manada bir düzenleme, 657'nin tepeden tırnağa değiştirilmesiyle mümkün olabilir. O da tabii ki

MUSTAFA GÜVEN: KAMUDAKİ METAL YORGUNLUĞUNUN SEBEBİ LİYAKATSİZ YÖNETİCİLERDİR

6 Kasım 2017 10:16
-A

+A

657 sayılı DMK’nın memurlar açısından da sıkıntılı bazı maddeleri bulunmaktadır. Ancak, 657 sayılı DMK’nın sayın Erdoğan’ın da dillendirdiği gibi “tepeden tırnağa değiştirilmesi” memurların güvencesiz çalıştırılması anlamına gelmektedir. Bir emek örgütü olarak iş güvencesiz çalışmayı kabul etmemiz mümkün değildir.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişiklik için Memur Sendikalarının fikirleri alınmalı, memurlar açısından sorunlu olan maddeler tespit edilmeli, iş güvencesi korunarak, Avrupa ülkeleri standartlarında bir kanun hazırlanmalıdır.

15 YILDIR ÜLKEYİ KEYFE KEDER YÖNETTİLER
15 yıldır kesintisiz olarak ülkeyi yönetenler, “bürokraside metal yorgunluğu var” diyerek, ülkeyi keyfe keder yönettiklerini itiraf etmektedirler. Kamuda liyakat ayaklar altına alınmıştır. Kadrolar, siyasi yandaşlara, cemaat ve tarikat mensuplarına teslim edilmiştir. Yandaş kadrolaşmanın sonucunda da ülkemiz 15 Temmuz ihanetine sürüklenmiştir.
Son 1 yıldır OHAL Yasası ile yönetilen ülkemizde Anayasa ve yasalar yok sayılmış, 657 Sayılı DMK’da rafa kalkmıştır. Sorgusuz sualsiz işten atılan 100 bini aşkın memur da bunun en büyük kanıtıdır. Ülkemiz hukuk devleti olmaktan çıkmıştır.
Anayasa değişikliği ile, Memurun İş Güvencesi ellerinden alınırsa, Devletin bekası tehlikeye düşer. Çünkü, Devlette devamlılık esastır. Bilindiği üzere, Devlet soyut bir kavramdır. Devleti somut hale getiren memurlardır. Doğumdan ölüme kadar yaşanılan her anda Devlet vatandaşın hayatındadır ve devlet memurları aracılığı ile hizmet verir. İş güvencesi kaldırılırsa; parti ile gelen, parti ile giden memurlar oluşur. Bu durumda Devletin hafızasını yok eder.

KAMUDAKİ METAL YORGUNLUĞUNUN SEBEBİ 657 DEĞİL, LİYAKATSİZ YÖNETİCİLERDİR
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği, “kamuda metal yorgunluğu” varsa, ki bize göre de vardır, bunun sebebi 657 sayılı DMK değildir. Bürokraside yaşanan metal yorgunluğunun asıl sebebi, liyakatsiz yöneticilerin sadece yandaş oldukları için göreve getirilmesidir. K
amudaki metal yorgunluğuna son verilmek isteniyorsa, Hükümet acilen liyakat, birikim ve ehliyet kriterlerine dönmelidir. Kamuda çalışanlar arasında yapılan ayrıma son verilmelidir. 15 Temmuz ihanetinden ders çıkarılarak, kamuda yandaş, cemaat ve tarikat mensubu örgütlenmesinden derhal vazgeçilmelidir.
15 TEMMUZ İHANETİNİN SEBEBİ KAMUDA LİYAKATIN KALDIRILMASIDIR
Türkiye 15 Temmuz FETÖ ihanetini, siyasi iktidarın Devlet kapılarını ardına kadar hainlere açmış olası sebebiyle yaşadı. Özellikle 2002-2012 yılları arasında siyasi iktidarla “Hizmet Hareketi” denilen Fetullahçı Terör Örgütü; Devleti paralel paralel yönetmiştir. Devlete memur alımlarından, memurların yükselmelerine kadar tüm kadrolar, bu terör örgütünün yandaşlarının eline geçmiştir. Bunun sorumlusu da siyasi iktidardır.
Eğer bu süreçte siyasi iktidar, Devlet Yönetiminin olmazsa olmazı olan liyakat, birikim, tecrübe ve kariyer kriterlerini ortadan kaldırıp, yerine cemaat ve yandaş kadrolaşmayı getirmeseydi, Ülkemiz 15 Temmuz felaketini yaşamayacak, ağır bedeller ödemeyecekti. Üzülerek ifade etmeliyiz ki, siyasi iktidar hala aynı hataları tekrar etmektedir.
Hükümet 15 Temmuz hain darbe girişiminden ders çıkarmamıştır. Kamuya memur alımlarında KPSS’yi kaldırarak, sadece sözlü sınavlarla yandaşlarını almaya çalışmaktadır. Yükselme ve terfi sınavlarına kadar hala kamuda çalışanlar arasında ayrım yapmaktadır. Kendileri gibi düşünmeyen Devlet memurlarını sürgünlerle cezalandırmaktadır.

657 SAYILI DMK, İŞ GÜVENCESİ KORUNARAK GÜNCELLENMELİDİR
Kamuda çalışan 3 milyon memur, her gün görevinin başına “bugün işimi ve aşımı kaybeder miyim?” korkusuyla gitmektedir. İktidarın baskıcı tavrı sebebiyle kamuda huzur kalmamış, çalışma barışı bozulmuştur. İktidar kendi yandaş kadrolaşmasını tamamlamak için gözünü 657 sayılı DMK’ya dikmiştir.
Türk Büro-Sen olarak, Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; Parti Devleti ülkemizin sonu olur. 657 sayılı DMK, uzun yıllardır kullanıldığı için bazı maddelerinin günümüze uygun şekilde yeniden güncellenmesi gerekmektedir. Ancak bu güncelleme Memur Sendikalarının görüşleri alınarak ve iş güvencesi korunarak yapılmalıdır. Kamuda yaşanan hantallığın sebebi 657 sayılı DMK değil, kamuda yaşanan siyasi kadrolaşma ve ayrımcılıktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Mustafa GÜVEN
Türk Büro-Sen Mersin Şube Başkan Yardımcısı
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 638 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku