Mersin

MUSTAFA BAYSAN MERSİN'İN GURURU OLMAYA DEVAM EDİYOR

İşadamı Mustafa Baysan Mersin’in gururu olmaya devam ediyor. Kökleri 1668 yılına dayanan dünyanın en eski ilaç ve kimyasal şirketlerinden Merck&Co, Türkiye'de hayvan sağlığı alanında faaliyet gösteren Baysan’ın firması Vilsan'ı satın alıyor.

MUSTAFA BAYSAN MERSİN'İN GURURU OLMAYA DEVAM EDİYOR

7 Kasım 2017 14:13
-A

+A

Mersin’in yetiştirdiği önemli isimler arasında yer alan İşadamı Mustafa Baysan, Mersin’in gururu olmaya devam ediyor. Türkiye'de hayvan sağlığı alanında faaliyet gösteren Baysan’ın firması Vilsan'ı, yaklaşık 350 yıl önce faaliyetlerine ilaç ve kimyasal sektöründe başlayan sonrasında ilaç merkezli bilim ve teknoloji şirketine dönüşen Merck & Co. firması satışla ilgili Rekabet Kurumu’na gerekli başvuruyu gerçekleştirdi. 1986 yılında faaliyete başlayan Baysan’ın firması hayvan sağlığı alanında hizmet vermek için kurulmuş, kendi tesislerinde üretim yapan şirket ürünlerini Orta Doğu, Doğu Avrupa, Kafkasya, Türki Cumhuriyetler, Afrika, Orta Asya, Uzakdoğu Asya ve Güney Amerika’ya ihraç ediyordu.

YOKTAN VAR ETTİ
Mustafa Baysan ülkemize kazandırdı. Vilsan A.Ş’yi 31 yıl önce kuran Baysan, 1958 Mersin’in Gülnar ilçesinde doğan Mustafa Baysan ilk ve ortaokul eğitimini memleketinde tamamladıktan sonra 1976 yılında Konya Veteriner Sağlık Meslek Lisesi’nden Veteriner Sağlık Teknisyeni olarak mezun oldu. Mezuniyetten sonra kamuda çalışmaya başlayan Mustafa Baysan’nın ilk görev yeri Mardin’in Savur ilçesi Tarım İl Müdürlüğü’dür. Ülkemizin değişik yerlerinde görev yaptıktan sonra Urfa / Suruç’ta görevli iken kamudan ayrılan ve özel sektörde çalışmaya başladı. Çevresinde sempatik ve sıcak kanlı kişiliği dikkat çeken Mustafa Baysan iş hayatında ilkeli, çağdaş ve dürüst kişiliği ile tanınıyor. Bir yıl TOPKİM ilaç firmasının İstanbul bölge sorumluluğunu yürüttükten sonra bu firmadan ayrılıp ticaret hayatına atıldı. Farklı kişilerle gerçekleştirdiği ticari ortaklık deneyimlerinden sonra 1986 yılında, Güneş Ecza Depoları’nın nüvesi olan İstanbul Güneş Ecza Deposu’nu kurdu. Daha sonra sırasıyla, 1989 Yılında Mersin Güneş Ecza Deposu’nu, 1990 yılında Ankara Güneş Ecza Deposu’nu, 1997 yılında İzmir Güneş Ecza Deposu’nu, 1999 yılında Bandırma’da Baysan Ecza Depo’sunu, son olarak da 2006 Yılında Erzurum Güneş Ecza Deposu’nu faaliyete geçirmiştir. Güneş Ecza Depoları bünyesinde bulunan bu altı ecza deposunun yanı sıra 1995 yılında kurulan ve kanatlı sektörünün ihtiyaç duyduğu sağlık ve yem katkı ürünlerinin imal ve ithalatını gerçekleştiren Vimar A.Ş. ile 2014 yılında gruba dahil olan, büyükbaş ve kanatlı alanında üretim gerçekleştiren Vilsan A.Ş. de Mustafa Baysan’ın ülkemize kazandırdığı diğer sanayi kuruluşudur.

DOĞDUĞU YERİ UNUTMUYOR
Her ne kadar Mersin dışında iş hayatını sürdürse de Baysan sık sık Gülnar’ın köylerini de ziyaret ederek, “topluma Hizmet kadar faydalı bir şey yok” diyor. Çevresinde sempatik ve sıcak kanlı kişiliği dikkat çeken Mustafa Baysan iş hayatında ilkeli, çağdaş ve dürüst kişiliği ile tanınıyor. İlaç sektöründe kazandığının büyük kısmını hayır işlerine harcayan Baysan, doğduğu ilçeye Gülnar Meslek Yüksekokulu başta olmak üzere memleketi ve değişik yerlerde bir çok eğitim kurumu yaptırdı, sayısız hayır işlerinde bulundu.

ÇOBANLIKTAN İŞADAMLIĞINA
Gülnar’da çoban iken Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği üyeliğine kadar yükselerek büyük bir başarı hikayesinin altına imzasını atan Baysan, mütevazi kişiliğini şu sözleri ile perçinliyor; “Ama her şey bomboş. Bir tek şey var. Topluma ve millete hizmet etmek kadar ulvi bir duygu yok. Ben uzun süredir Gülnar’a eğitim konusunda yardım yapıyorum. İstanbul’un yanı sıra Gülnar’ın her okulunda Mustafa Baysan bir şekilde vardır. Bunu ben şöhret için yapmıyorum. Ben kendimi Gülnar’ı ve Mersin’e borçlu hissediyorum. Ben yatağa yattığım zaman acaba topluma ne yapabilirim diye hep düşünüyorum” sözleriyle hayat felsefesini anlatmıştı. Mersin’de CHP bu kez dört milletvekili çıkarmayı başardı. Şu kaderin garip cilevisine bakın ki, bu kez listede Mustafa Baysan ismi yoktu.

MERSİN’E HİZMET ETMEYİ KENDİNE ŞİAR EDİNDİ
İşadamı olarak topluma verdiği hizmeti 7 Haziran 2015 seçimlerinde siyasette taşımaya karar veren Mustafa Baysan, CHP Mersin’den dördüncü sıradan milletvekili adayı gösterildi. 7 Haziran’da CHP Mersin’de 3 milletvekili çıkarınca Baysan, milletvekili seçilemedi. 1 Kasım 2015 seçimlerinde Mersin’de CHP bu kez dört milletvekili çıkarmayı başardı. Şu kaderin garip cilevisine bakın ki, bu kez listede Mustafa Baysan ismi yoktu. Yerine bir başkası aday gösterilmişti. Baysan, çobanlıktan Amerika’nın sayılı şirketlerinden birine satılacak bir fabrika yarattı.
Anahtar Kelimeler : mustafabaysan, mersin, mersinsiyaset,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 638 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku