Mersin

MEZİTLİ İLÇESİNİN MAHALLELERİNE İÇMESUYU ATAĞI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Mezitli İlçesi Kuzucubelen, Akarca, Doğançay, Cemilli, Uzunkaş Mahallelerinin en önemli sorunlarından biri olan içmesuyu isale ve şebeke hatlarının sorunun çözümü için harekete geçti. MESKİ Genel Müdürlüğü geliştirdiği içmesuyu projesi çalışmalar sonucunda bölgedeki içmesuyu isale ve şebeke

MEZİTLİ İLÇESİNİN MAHALLELERİNE İÇMESUYU ATAĞI

24 Kasım 2017 15:54
-A

+A

Yıllardır çözüm bulunamayan Mezitli ilçesindeki içmesuyu sorunun ortadan kaldırılması için MESKİ harekete geçti. İlçedeki içmesuyu isale ve şebeke hatların çaplarının yetersiz olması ve kullanılan boruların coğrafi koşullara uygun olmaması nedeniyle, hatlar üzerinde neredeyse her gün arızalar meydana geliyordu. Bu arızaların tamir edilmesi sürecinde Kuzucubelen, Akarca, Doğançay, Cemilli, Uzunkaş Mahallelerinde uzun süreli su kesintileri yaşanmaktaydı. Bu nedenle MESKİ Genel Müdürlüğü içmesuyu isale ve şebeke hatlarının yenileme çalışmalarını başladı.

20 BİN 692 METRELİK YENİ İÇMESUYU ŞEBEKE HATTI YAPILIYOR
Akarca Mahallesi Manıt pınarından, Kuzucubelen Mahallesi Uzunoluk pınarından, Doğançay ve Cemilli Mahalleleri Akpınar ile bir adet keson kuyudan ve Uzunkaş Mahallesi ise bir adet sondaj ve depo yanında bulunan kaynaktan içmesuları karşılanmaktadır. Mahallelerde bulunan mevcut tesislerin içmesuyu isale ve şebeke hatlarının ekonomik ömrü tamamlandığından sürekli arızalar oluşmakta ve mahallelere sağlıklı bir şekilde su verilememektedir. Proje kapsamında Kuzucubelen Mahallesine yapılmış kullanılamayan 500 metreküplük depo devreye alınarak içmesuyu miktarı artırılacaktır. Akarca Mahallesinden, Uzunkaş Mahallesi’ni besleyen ana içmesuyu deposuna kadar giden 20 bin 692 metrelik içmesuyu isale ve şebeke hattın yenilenmesi için çalışmalar tüm hızla devam etmektedir. Doğançay Mahallesi’nin eski içmesuyu şebeke hatlarının daha yeni borularla değiştirileceği çalışmanın yaklaşık 6 ayda tamamlanması öngörülmektedir. MESKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “ İçmesuyu şebekeve hattı yenileme çalışmasının yanı sıra bölgede bulunan dört adet içme suyu kaynağının ortak isale hattı yenilenecektir. Bu şekilde bölgedeki mahallelere verilen içmesuyunun debisi artırılmış, mahallelere daha sağlıklı su dağılımı sağlanmış olacaktır. Yapılacak olan yeni içmesuyu isale ve şebeke hatları sayesinde meydana gelen arızalar ve dolayısıyla her gün ortaya arıza kaynaklı su kesintilerinin önüne geçilecektir. Bunun yanı sıra mevcutta kullanılan çapları küçük hatlar daha büyük çaplı borularla değiştirilip mahallelere daha fazla su verilmesi sağlanacaktır. Böylelikle yeteri miktarda su bölgeye verilerek içmesuyu sorunu ortadan kaldırılacaktır” denildi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 571 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 650 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku