Mersin

MESKİ, TÜRKAK DENETİMİNDEN BAŞARIYLA ÇIKTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) Merkez Su Analiz Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu’nun (TÜRKAK) denetiminden başarıyla çıktı.

MESKİ, TÜRKAK DENETİMİNDEN BAŞARIYLA ÇIKTI

13 Haziran 2017 11:17
-A

+A


MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı, toplam 19 çalışanı ile İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği, MESKİ Atıksuların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği, Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği, Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Ve Şartları Hakkında Yönetmelik ve ilgili diğer yönetmeliklere tabi olarak içme ve kullanma suyu, havuz suyu, deniz suyu, yüzeysel sular, atıksu gibi 5 farklı matrikste 97 adet parametre/metotda ulusal/uluslararası metodlarla çalışan Laboratuvarımız, taşınması dolayısıyla 16-17 Mayıs 2017 tarihinde Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olunan toplam 52 parametre /metodun 46 tanesinden Askıdan İndirme Denetimi’ne, Gözetim Denetimi’ne ve Kapsam Genişletme Denetimi’ne tabi olmuştur.
 
MESKİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, “TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar Standardı’na uygun olarak TÜRKAK tarafından gerçekleştirilen denetimde başarı gösteren laboratuvarımız, 46 parametre/metodunun tamamını askıdan indirmiş ve 2 parametre/metodun daha kapsamına eklenmesi için gerekli şartları sağladığını teknik gözetimde göstermiştir. TÜRKAK tarafından görevlendirilen denetim ekibinden Baş Denetçi Yasemin Gürel ve Teknik Denetçi Pınar Çekirdek kapanış toplantısında Merkez Su Analiz Laboratuvarı’nın çevre ve fiziki şartlarının çok iyi olduğuna işaret ederek, Akreditasyon devamlılığında gerekli olan ekip çalışmasının ve personelin teknik bilgi ve beceri açısından çok iyi olduklarını, tüm çalışanların üzerine düşen görevi yerine getirdiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca MESKİ Üst yönetiminin çalışanlarının yanında olarak, kalite yönetim sisteminin uygulanmasında gerekli desteği sağladıklarının net bir şekilde görüldüğünü, bununda başarıdaki en önemli etkenlerinden biri olduğunu ve birçok özel laboratuvardan daha iyi bir laboratuvarla karşılaştıklarını dile getiren TÜRKAK yetkilileri başarılarının devamını dilemiş ve teşekkür etmişlerdir. ” denildi.
 
Açıklamada; ayrıca “Merkez Su Analiz Laboratuvarımız uluslararası geçerliliğe sahip akredite bir laboratuvar olarak bölgede örnek gösterilmektedir. Mersin halkının gerek içtiği suyun kalitesinin takibi gerekse denizin korunması amacı ile atık suların kontrol altına alınması faaliyetlerinin kaliteli yürütülebilmesi için çalışmalarımız devam edecektir. ” ifadelerine yer verildi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku