HÜKÜMETTEN YENİ YASA BEKLİYORUZ.

banner13

banner10
banner20
23 Nisan 2014 Çarşamba

Bahçeli'den 1915 taziyesine tepki: Bu millete bu kadar eziyet fazla

HÜKÜMETTEN YENİ YASA BEKLİYORUZ.

Mersin Emlak Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli Kent Günlüğü programına konuk oldu.

13 Haziran 2013 Perşembe 16:52
 HÜKÜMETTEN YENİ YASA BEKLİYORUZ.
banner15

Mersin Emlakçılar Meslek Odasında gerçekleşen röportajda Başkan Madenli, emlakçıların çok zor durumda olduğunu belirterek Hükümetten acilen bir yasa çıkarmasını talep etti.

 

Gülnaz Çelik: Programımıza hoş geldiniz,  faaliyetleriniz nelerdir, sorunları nelerdir?

 

Selim Madenli: Oda faaliyetlerimiz oldukça geniştir. Emlakçılarla devlet , vatandaş ile emlakçılar arasında bütün ilişkileri düzenlemekten sorumluyuz. Sorumluluklarımız  bu kadar fazla iken yetkilerimiz 5362 sayılı esnaf  kanunu ile sınırlıdır. Bu kanunda bize yeterli yetkiyi vermiyor. Bir çok mesleğin belirli ölçüde standartları varken emlakçılık meslegi öyle değil. Bir kursa katılarak herkes emlaçılık yapabiliyor. Malesef emlakçılık mesleğine uygun bir yasa olmaması bizi zor durumda bırakıyor. 15 yıldır emlakçılık yasasının çıkması için uğraşıyoruz.

Hem bilir kişi raporların da hem de rayiş bedelinde kullanılan sistem oldukça yanlıştır. Ülkemizde ki evlerin satış bedelleri belli değil. Rayiş bedelleri belli olmadığı için birileri size yanlışlık yapabilir. Rayiş bedelini odalar tarafından belirlenmesi gerekir böylece tüm sorumluluk ve odalara verilmiş olur ve evlerin gerçek bedeli ortaya çıkar.

 

Gülnaz Çelik: Suriyeli sığınmacılar emlak fiyatlarında ve kiralamalarda artışa neden oldu mu?

 

Selim Madenli: Ev satışlarında bir etkisi olmadı. Suriyelilere, İranlılara  ve Iraklılara gayrimenkul satışı yasak. Bu doğru bir sistem mi? Hayır. Bundan dolayı ev fiyatlarında bir artış olmadı ama kira fiyatlarında yüzde 300 lere varan artışlar oldu. Bunun sonucunda odamıza dilekçeler yağmaya başladı. Bunun sonucunda biraz düşüş olmasına rağmen yine de kira fiyatları yüksektir.

 

Gülnaz Çelik: Son olarak neler eklemek istersiniz?

 

Selim Madenli: Aslında söylenecek çok şey var ama öncelikle Mersin Olimpiyatlara hazır değil. Halkımız ,otellerimiz, emlakçılarımız bu organizasyona iyi hazırlanamadılar. Esnafa en azından pazarlık yapacak kadar ingilizce öğretilmedi. Son olarak mutlu yarınlara ulaşmak için Mersin’i sevmeliyiz ve turizme daha çok yatırım yaparak atılım yapmalıyız. Mersin halkına saygı ve sevgilerimi iletiyorum.    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Mersin Siyaset.Net Mersin Haber, Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika Siyaset Haberleri - 03 Mart 2014 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV