Mersin

Mersin Üniversitesi'nden ağaç katliamı açıklaması

Mersin Üniversitesi rektörlüğü İçel Soroptimist Kulübü Hatıra Ormanının yok edilmesine yönelik iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Mersin Üniversitesi'nden ağaç katliamı açıklaması

6 Haziran 2017 10:18
-A

+A

Mersin Üniversitesi'nden ağaç katliamı açıklaması
 
Mersin Üniversitesi rektörlüğü İçel Soroptimist Kulübü Hatıra Ormanının yok edilmesine yönelik iddialarla ilgili açıklama yaptı.
MEÜ'nün konu ile ilgili açıklaması şöyle;
Üniversitemiz Çiftlikköy Kampüsünde inşası devam eden Eğitim Fakültesi binası ile ilgili olarak İçel Soroptimist Kulübü tarafından yayımlanan basın bildirisinde İçel Soroptimist Kulübü Hatıra Ormanının yok edilmesine yönelik iddialarla ilgili olarak kurumumuz tarafından bir açıklama yapması zorunlu hale gelmiştir.
Üniversitemizin master planında asıl yerinin ormanlık alanla çakışması nedeniyle Eğitim Fakültesi binasın yerinde değişiklik yapılmıştır. Hatıra ormanının başlangıç kısmının yola yakın olması ve tabela konulması, inşaatın ormanlık alana inşa edildiği izlenimi yaratmasına neden olmuştur. 
Eğitim Fakültesi inşası projesine başlamadan önce Orman Bölge Müdürlüğü’nün amenajman birimleriyle resmi yazışmalar yapılmış olup, ilgili kurum tarafından görevlendirilen uzman kişiler gözetiminde ve ilgili kurum tarafından kısmi fidan transferleri yapılmıştır. Yapılan transferler, koruluk alana minimum etki edecek şekilde gerçekleştirilmiştir. 
Kampüs alanında yapılan inşaat ve yol çalışmaları hassasiyetle devam etmekte olup, ağaçlı bölgelerde kesim değil taşıma işlemi yapılmaktadır. 
Mersin üniversitesi kuruluşundan günümüze kadar yaptığı faaliyetlerle ormana ve ağaçlandırmaya önem veren, öğrenci ve öğretim üyeleriyle ağaçlandırmaya öncülük eden kurumlardan biri olmuştur. Kurulduğu yıllarda orman vasfını büyük ölçüde kaybetmiş kampüs alanımızda bugüne kadar başta Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri işbirliğiyle orman ve koruluk alanlar ihdas edilmiştir. Çevre düzenleme projeleri dışında yaklaşık 500 bin m2 alan ağaçlandırılmıştır.  Bunun en güzel kanıtı başta Çiftlikköy olmak üzere üniversitemizin tüm kampüslerinin yemyeşil bir görünüme sahip olmasıdır. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de ağaçlandırma ve ormanlaşma konularında önemli çalışmalara imza atacaktır. Yine başta İçel Soroptimist Kulübü olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla bu konuda işbirliği yapmaya hazır olduğumuzun bilmesini isteriz.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku