Mersin

MERSİN’İN İLK SİNEMALARINDAN BİRİ OLAN ‘GEDİZ SİNEMASI’ BUGÜN YIKILIYOR

Mersin tarihinde önemli bir yere sahip olmayı başaran ve Mersin’in ilk sinemalarından birisi olan Gediz Sineması bugün ‘eski bina’ olma gerekçesiyle yıkılıyor.

MERSİN’İN İLK SİNEMALARINDAN BİRİ OLAN ‘GEDİZ SİNEMASI’ BUGÜN YIKILIYOR

10 Temmuz 2017 11:35
-A

+A


Mehmet Gediz’in maliki bulunduğu ve kendisi tarafından inşaa ettirilen, 1960 yılında hizmete giren Gediz Sineması şehrin merkezinde oldukça modern bir sinemaydı. Gediz Sinemasını da Mersin’de sinema işletmeciliğinin tek isimi olan Eser’lerden Reşit ve kardeşi Mustafa bir süre çalıştırmışlardır. Ancak sinema binası tek sinema olmayıp aynı binada birkaç sinema olarak faaliyet gösteriyordu. Sinemanın çalışması belli bir zaman sonra dursa da, o mahallede duruyor oluşu bile çocukluğu bu sinemada geçen insanların içini rahatlatıyordu.
 
Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan çoğu binaya Mersin tarihinin önemli yerlerinden birisi olan Gediz Sineması’da eklendi. Mersin halkı binanın yıkılması karşısında üzgün olduklarını gerek sosyal medya platformlarında gerek mahallelerinde dile getirdi. 
Mersin insanlarının çoğunun çocukluklarını geçirdiği Gediz Sineması çoğu kişiye çocukluğunu yeniden hatırlatıp, daha sonra yıkılmaya devam etti.⁠⁠⁠⁠
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 641 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku