Mersin

Mersin’de zeytin ağacı katliamı! Mezitli Belediyesi göz mü yumdu?

Mersin’in Mezitli İlçesi’nde okul yapımı amacıyla yüzlerce zeytin ağacı kesildi. Bölgede yılın belli dönemlerinde yaşayan Yörüklerin de evleri yıkıldı.

Mersin’de zeytin ağacı katliamı! Mezitli Belediyesi göz mü yumdu?

17 Haziran 2017 16:15
-A

+A

 
 
Mersin’in Mezitli İlçesi’ne bağlı Esenbağlar Mahallesi’nde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırılan 24 derslikli Anadolu Lisesi’nin yapıldığı alanda yüzlerce zeytin ve çam ağacının kesildiği iddia edildi. Bölgede yaşayan ve geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar da evlerinin ve ahırlarının yıkıldığını söyledi.

İnşaat ruhsatına izin veren ve çöp konteynırı gibi ihtiyaçları karşılayan Mezitli Belediyesi'nin ağaçların kesilmesine göz yumduğu idia edildi.


Büyükşehir Belediye yasası ile köy statüsünden mahalle statüsüne dönüştürülen Esenbağlar Mahallesi’nde evleri yıkılan Yörüklere, belediye tarafından çadırlar verildi. Ancak geçici süre verildiği ve tekrar alınacağı ifade edilen çadırlarda elektrik ve suyun olmaması nedeniyle kimse yaşamıyor. Kimi köylü eşyalarını çadırlara yerleştirip, yakınlarının yanında yaşarken kimisi de başının çaresine bakmış!
 
KÖYLÜLER TEPKİLİ
 
Köy sakinlerinden Bahattin Dağdur, zeytin ağaçlarının yanı sıra keçi boynuzu, çam ve badem ağaçlarının da kesildiğini belirterek, “Geçim kaynağımız elimizden alınmasın. Sadece ağaçlar değil, tarım ve hayvancılık da katlediliyor. Belediyenin verdiği çadırda yaşıyoruz. Bu çadırlarda hiçbir yaşam koşulu yok” dedi.
Osman Göçmen isimli vatandaş ise, okula karşı olmadıklarını, ağaçların kesilmesine karşı olduklarını dile getirerek, “200’e yakın ağaç kesildi. 30 yaşlarında zeytin ağaçlar. Bunlar milli ekonomiye katkı sunuyor.

Teşvik edileceği yerde mevcut ağaçlar kesiliyor” diye konuştu.
27 Mart 2017 tarihinde ruhsat alındığı belirtilen okul inşaatının yaklaşık 1 yıl önce başladığını iddia eden köylüler, inşaatın uzun süre kaçak olarak devam ettiğini, okul binası yanında yapımı süren pansiyon inşaatının ise, ruhsatının olmadığını ileri sürdü.
İşin süresi 400 gün olarak belirtilen okul inşaatı ihalesinin yapım bedeli ise, 5 milyon 949 bin TL. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku