Mersin

Mersin’de kartlar yeniden açılacak…

‘CHP’nin kalesi’ olarak tanımlanan Mersin’de Büyükşehir Belediyesi’nin kaybedilmesi, aday belirlerken; yeni oluşan duruma göre şekillenecek.

Mersin’de kartlar yeniden açılacak…

10 Ağustos 2017 10:26
-A

+A

CHP’nin muhtemel Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim?
 
 
Öne çıkan isim Fikri Sağlar…
 
 “Bütünşehir yasası” olarak bilinen yasa değişikliği ile tüm ilçelerin büyükşehir belediye sınırlarına dâhil edilmesi ile MHP’nin güç kazandığı kentte; kartlar yeniden açılıyor. Bu noktada öne çıkan isim ise; Türkiye siyasetinin önemli isimlerinden Fikri Sağlar…
 
 
Cumhuriyet Halk Partisi, her seçim döneminde birinci parti olduğu Mersin’i son yerel seçimlerde MHP’ye kaptırdı!
2014 yerel seçim sonuçlarını hatırlarsak; oy dağılımı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yüzde 32, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yüzde 28,3, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yüzde 28 ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yüzde 9,6 şeklinde gerçekleşmişti.
MHP, 2009 yerel seçimine kıyasla oylarını yaklaşık yüzde 6,8 oranında arttırarak Mersin’de seçimi kazandı.
 
KARTLAR YENİDEN AÇILACAK!
 
“Bütünşehir yasası” olarak bilinen yasa değişikliği ile tüm ilçelerin büyükşehir belediye sınırlarına dâhil edilmesi CHP’nin kazandığı Silifke ile AK Parti’nin kazandığı Aydıncık ilçeleri dışından tüm ilçeleri kazanan MHP’nin işine yaradı.
Şimdi CHP’nin bu faktörü değerlendirip ona uygun bir aday çıkarması gerekiyor. Dengelerin değiştiği kentte kartlar yeniden açılacak! Mevcut duruma uygun olarak parti tabanında Fikri Sağlar’ın ismi konuşuluyor.
 
SAĞLAR KİMDİR?
 
İyi bir eğitim, önemli bir siyasi kariyere sahip olan Fikri Sağlar, kimdir?
Fikri Sağlar, 1953 yılında Mut ilçesinde doğdu.
İlkokulu Mersin İleri ilkokulunda okuduktan sonra İstanbul‘a giderek ortaokulu ve liseyi Galatasaray Lisesinde okuyarak mezun oldu. Ardından ‘da Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümünde okudu ve mezun oldu.
1983 yılında İçel Milletvekili seçildi.17-18-19 ve 20 Dönemlerde SHP ve CHP Mersin Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulundu. 49. 50. 52. Hükümetlerde Kültür Bakanlığı yaptı.
Fikri Sağlar, milletvekilliği süresince TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, TBMM Kültür Sanat Yayın Kurulu, Plan ve Bütçe, Kamu İktisadi Teşekkülleri, Milli Savunma, Milli Eğitim Komisyonu, Horzum ve Anadolu Bankası usulsüzlük Komisyonu, Susurluk Kazası ve çeteleşmeyi Araştırma Komisyonlarında görev yaptı. Fikri Sağlar, Türkbank ihalesinin dondurulmasına sebep olan “Alaattin Çakıcı – Korkmaz Yiğit” konuşmasına ait teyp bandını kamuoyuna açıkladı.
Ayrıca SHP Genel Sekreterliği ile SHP Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı, CHP MYK ve PM Üyeliği görevlerinde bulundu.
Fikri Sağlar, tiyatro sanatçısı Serap Sağlar ile evli. Erdal Yankı Sağlar (oğlu) ve Gerçek Sağlar (kızı) adlarında iki çocuğu var.
Yazdığı Kitapları :
– Yankı ile Yannis adlı çocuk hikayeleri
– Kod Adı Susurluk
– Ulusaldan Evrensele Çağdaş Kültür
– Derinden (Çözüm Kıskacında Kürt Sorunu)
– Dışardan (Ortadoğu’dan Avrupa’ya Dünya Aynasında Türkiye)
– İçerden (AKP Politikaları ve Sıkışan Türkiye)
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 468 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku