Mersin

Mersin’de CHP’liler şiddetli rüzgâra rağmen 23 Nisan’ı kutladı

Mersin Valiliği tarafından il genelinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri şiddetli rüzgâr nedeniyle ertelenirken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Cumhuriyet Alanında kutlama gerçekleştirildi.

Mersin’de CHP’liler şiddetli rüzgâra rağmen 23 Nisan’ı kutladı

23 Nisan 2017 19:05
-A

+A


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için CHP öncülüğünde bazı sivil toplum örgütleri Cumhuriyet Alanında toplandı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit burada yaptığı konuşmada; Mersin’de programları iptal edilmesinin hava şartlarına bağlandığını hatırlatarak 
rüzgar ve doğa koşulları demeden alanda toplananlara teşekkür etti.

 
“23 NİSAN GELECEĞİMİZİN SİGORTASIDIR”
 
23 Nisan’ın milletimizin azim ve kararlılık ile egemenliği aldığı gün olduğunu anlatan Özyiğit, “23 Nisan milletimizin karanlıktan çıktığı, işgal ve tutsaklığı kırdığı, kendi geleceğini kendi yazmaya başladığı gündür. 23 Nisan millet egemenliğe sahip oldukça, özgür ve bağımsız yaşayacağımızın müjdecisi, birlik bütünlüğümüzün teminatı, çocuklarımızın geleceğinin de sigortasıdır” ifadesini kullandı.
 
“GÖREVİMİZ MİLLET EGEMENLİĞİNE SAHİP ÇIKMAKTIR”
 
Bugün bir kez daha görevlerinin Cumhuriyete demokrasiye ve millet egemenliğine sahip çıkmak olduğunu vurgulayan Özyiğit, “16 Nisan’da halk oylamasına sunulan; egemenliğin milletten alınarak saraya verilmesi, demokrasinin yok edilerek bir tek adam rejimi kurulmasına imkan veren teklif, halkımızın en az yarısının hayır diyen sesi ile karşı karşıya kalmıştır. YSK’nın almış olduğu hukuksuz kararla seçimlerin meşruiyetine bütün dünyanın ve halkımızın gözünde darbe vurmuştur. Seçim güvenliğini sağlamakla görevli YSK, 49 milyon oy kullanan vatandaşlarımızın gerçek iradesinin ortaya koymasını engellemiş, hukuk dışı yöntemlerle milli iradeyi gasp etmeye çalışmıştır” ifadelerini kullandı. 
 
“ORTAYA ÇIKAN SONUÇ YOK HÜKMÜNDEDİR”
 
16 Nisan’da yapılan halk oylamasının gayri meşru, YSK’nın anayasaya ve kanuna aykırı kararı ile ortaya çıkan sonucun yok hükmünde olduğunu öne süren 
 Özyiğit şöyle devam etti: Milli iradenin tam olarak ortaya çıkması ve halkın kararının herkes tarafından görülmesi ancak bu seçimlerin iptali ve adil bir şekilde yenilenmesi ile mümkün olacaktır. Bu durum sadece hayır diyenlerin değil 80 milyonun ortak beklentisidir. Milletimiz iradesinin çalınmasına, ancak hırsızlara yakışacak yöntemlerle kendisine bir rejim dayatılmasına asla izin vermeyecektir. CHP tarihten aldığı sorumluluk ve haklı talebinin yerine getirilmesi, milletimizin haklarının korunması için hukukun izin verdiği bütün meşru araçlarla mücadelesini sürdürecektir. Bu gün Atatürk'ün sesini duyuyor olabilseydik bizlere; ‘Mersin'den, İzmir’den Edirne'den, Artvin'den, Hakkari'den yurdun dört bir yanından yola çıkın okuyun okutun anlatın gerçekleri. Fırsat vermeyin onlara. Emaneti kurtarın’ derdi. Kalkın haydi. Hep birlikte Cumhuriyeti kurtaralım. Egemenliği halkımıza geri alalım. Yaşasın Ulusal egemenliğimiz yaşasın 23 Nisan yaşasın Cumhuriyet.”
Özyiğit’in konuşmasının ardından çocuklar Atatürk anıtı önünde Andımız’ı okudu. Tören 23 Nisan şarkıları ve çeşitli marşların okunması ile sona erdi.
 
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku