Mersin

MENOPOZ KALBİ YORUYOR!

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. H. Tuncay Parmaksız, genel olarak erkeklere özgü bir sağlık sorunu olan kalp krizinin, kadınlarda; menopoz döneminin ardından daha sık ortaya çıktığını söyledi.

MENOPOZ KALBİ YORUYOR!

8 Eylül 2017 16:11
-A

+A

 
 
Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. H. Tuncay Parmaksız, stres, hareketsiz yaşam, obezite, kan şekeri, kan basıncı yüksekliği ve yoğun sigara kullanımının kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasının başlıca nedenleri olduğunu anımsattı.
Her yaşta görülebilen kalp hastalıklarının erkeklerde 45 yaş sonrası, kadınlarda da menopoz döneminin ardından daha sık ortaya çıktığı bilgisini veren Dr. Parmaksız, “Menopoz öncesinde, vücuttaki östrojen hormonunun kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi kadın için bir ayrıcalık olsa da menopoz ile birlikte östrojenin ortadan kalkması ile risk, erkeklerle eşit seviyeye geliyor” dedi.
 
AİLE ÖYKÜNÜZÜ ARAŞTIRIN
 
Beslenme ve yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle riskin azaltılabileceğine vurgu yapan Dr. Parmaksız, kalbi korumak için şu tavsiyelerde bulundu:
“Sigara, kalp krizi riskini 2 kat artırmaktadır. Bu nedenle sigaraya hiç başlamayın, kullanıyorsanız en kısa sürede bırakın. Tuz kullanımı yüksek kan basıncı ve dolayısıyla kalp hastalığı sebebidir. Tuz kullanımı azaltın. Sağlıklı beslenin, kilonuzu takip edin.
Haftada 5 gün, 30 dakika düzenli yürümek kalp sağlığınızı koruyacaktır.
Kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi kontrol altında tutun. Stresten mümkün olduğunca uzak durun. Diğer aile bireylerinde olan kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği riski arttıran faktörler arasındadır. Bu nedenle aile öykünüzü araştırın. Düzenli sağlık kontrolü yaptırın.”
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 663 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku