CHP

KUYUCUOĞLU, AHMET TANER KIŞLALI’YI ANDI

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, 18 yıl önce bir suikastla katledilen akademisyen, yazar ve siyasetçi Ahmet Taner Kışlalı’nın fikirlerinin gününüzde de toplumu aydınlattığını söyledi. Kuyucuoğlu, “Ahmet Taner Kışlanı’nın ‘Kemalizm geçmişin bekçiliği değil, geleceğin öncülüğüdür’ sözlerini bugün içinde bulunduğumuz şartlarda daha iyi anlıyoruz” dedi.

KUYUCUOĞLU, AHMET TANER KIŞLALI’YI ANDI

23 Ekim 2017 08:49
-A

+A

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, 21 Ekim 1999’da bir suikastla katledilen akademisyen, yazar ve eski Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlanı’nın ölümünün 18. Yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.


Türkiye’nin yakın tarihinde çok sayıda aydın, bilim insanı ve gazetecinin suikastlarla katledildiğine dikkat çeken Kuyucuoğlu, Ahmet Taner Kışlalı’nın da fikirleri dolayısıyla katledildiğini söyledi. Kuyucuoğlu, “Ahmet Taner Kışlalı, fikirleriyle, tutarlı duruşuyla, aydın kimliğiyle, laikliğin ve Atatürk ilkelerinin yılmaz savunucusu olmasıyla geniş kitleleri etkilemiş bir fikir ve eylem insanıydı. Üniversitede verdiği derslerle binlerce aydın öğrenci yetiştiren bir akademisyendi. Türkiye’nin bugün geldiği noktaları yıllar öncesinden gören, Türkiye’nin geleceğinin kurtulmasının Atatürk ilkelerine bağlı kalmaktan ve laiklikten geçtiğini yıllar önce söyleyen gerçek bir aydındı” dedi. Kışla’nın, ‘Kemalizm geçmişin bekçiliği değil, geleceğin öncülüğüdür’ şeklindeki sözlerini hatırlatan Kuyucuoğlu, “Kışlalı’nın bu sözlerini bugün içinde bulunduğumuz şartlarda daha iyi anlıyoruz. Atatürk ilke ve devrimlerinden uzaklaşmanın, laiklikten uzaklaşmanın ülkemizi hangi noktalara getirebileceğini maalesef darbe girişimleri gibi acı olaylar yaşayarak gördük. Bugün içinde bulunduğumuz şartları yıllar önce gören ve karanlıktan kurtuluş reçetesi olarak Atatürkçülüğü sunan değerli aydınız, hocamız Ahmet Taner Kışlalı’yı saygıyla anıyorum” diye konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 641 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku