Mersin

KOMÜNİST BAŞKAN BÜTÜN ÖNYARGILARI YIKTI

Güler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güler, bugün sosyal medya hesabından paylaştığı izlenimleri ile beğeni rekoru kırdığı o yazısını siz Mersin Siyaset okurlarımız ile paylaşıyoruz.

KOMÜNİST BAŞKAN BÜTÜN ÖNYARGILARI YIKTI

14 Haziran 2017 13:27
-A

+A


İşte Mustafa Güler'in yazdığı o yazısı;
Bir grup arkadaş Dersim e 4 günlük gezi düzenledik. 
Keban barajını aşıp bu topraklara girdikten sonra, başka bir ülkeye gelmiş gibisiniz.  Daha Feribottan inmeden Stresten uzaklaşıp, rahat bir moda girdik. 
 
Tunceli, Ekonomik olarak mütevazi, sosyal ve kültürel olarak çok zengin bir İl.
İlk defa görenler için ilginç ve şaşırtıcı.
Herkes güler yüzlü. Sizi gören herkes selam veriyor, rahatlıkları sizi de rahatlatıyor.
 
Ramazan Ayındayız, oruçlusunuz ya da değilsiniz, kimse ilgilenmiyor ve hiç kimseyi ilgilendirmiyor.
 
Mevsim de elverişli. Doğa canlı ve her taraf yemyeşil. Bu topraklar, geçmişten günümüze büyük anı ve acıları da bağrında taşıyor. Buna rağmen insanlar umutlu.
 
Gezinin 3. Günü Yönümüz Ovacık. 
Ovacık, eskiden Munzur Dağları, Munzur Vadisi, Munzur Gözeleri, Munzur Suyu ve Munzur Efsanesiyle bilinirdi.
2014 yılından itibaren yeni bir efsanesi daha oldu.  
 
Önceleri Türkiye nin ilk ve tek Komünist Partili Belediye Başkanı olarak Seçilmesi ilginçti. İlginçliği bazı çevrelerde tedirginlikte yaratmıştı. 
Sonraları Komünist Belediye Başkanı olması, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu nun hünerlerinin gerisinde kaldı. Bizim gittiğimiz gün, bizden başka 3 kafile daha vardı. Başkanı görmek için sıra bekliyordu.
 
2016 Nüfus sayımına göre Ovacık merkez nüfusu 3100, köylerle birlikte ilçe nüfusu 6103. Nüfusu küçük, Belediyenin gelirleri de küçük.
 Ancak,  Başkanın ufku ve Vicdanı büyük olunca, kaynaklar da büyümeye başlamış.
 
İlçede Sanayi yok, Pazar olmayınca ticaret de yok, tarım da. Halk bir o kadar yoksul.
Başkan klasik Belediye hizmetleriyle yetinmemiş, halkın işsizliğini ve yoksulluğunu da dert edinmiş. Halk Meclisi kurmuş kararları ortaklaşa almışlar. 
Başkan diyor ki, “görüşmelerde fikrimi en son söylemeyi öğrendim. Çünkü konuştukça benden çok değerli fikirlerin ortaya çıktığını gördüm.” 
 
Yokluğu ve yoksulluğu mazeret yapmamışlar. El de ne varsa onunla yola çıkmışlar.
Elde Munzur suyu ve atıl duran topraklar. 
Bu topraklarda, buğdaydan daha değerli ve daha kolay pazarlanacak Kuru Fasulye ve Nohut ekimine karar vermişler.  
Nohut un ve Fasulyenin Ekimi ve hasadı imece usulü yapılmış. Başkan dahil, herkes omuz omuz a çalışmış. 
2. Yıl ekim alanları genişliyor. Tohumluk ayrıldıktan sonra Organik üretilen Nohut ve boncuk fasulye Türkiye’nin her yerine satılıyor. Nohut ve Fasulye satışından elde edilen gelir, öğrencilere burs olarak veriliyor. 
 
Başkanın teşvikiyle ertesi yıl köylü de ekmeye başlıyor. Çünkü eskiden köylü ektiğini satamaz, sattığı da derde deva değil.
Bu defa Başkan Köylülerin ektiğini de kendi satmaya başlamış, hem de 2 katı fiyatla hem de peşin. Kahveler de boş oturan işsiz köylü, yeniden tarlasına dönmüş.
 
3 yıl önce 2 milyon lira borçla devraldığı Belediyenin şimdi borcu yok, parası var.
Belediyenin Gelir ve gideri her kesin gözü önünde askıda.
Başkanın Makam aracı yok. Ancak, İlçede ulaşım bedava. Su parası sembolik.
 
Başkan, hizmetin sınırlarını İlçenin dışına çıkarmaya başlamış. Tunceli Ovacık'ın Komünist ve Alevi Belediye Başkanı Maçoğlu, Roboski' de köy camisinin onarımını üstlenmiş.  
Maçoğlu, "İktidarlaştığımız her yerde insanların yaşam alanlarını desteklememiz gerekiyor. Yardım isteyen mektup geldikten sonra hemen Muhtara telefon açtım, size yardım etmek istiyorum dedim" diye konuşuyor. 
 
“Maçoğlu, Alevi ve Komünist bir Başkan olarak Roboski’ deki caminin onarımını üstlenmesiyle olumlu tepkiler aldı. Özellikle Sünni ve Müslüman bir devletin talep edildiği halde, bölgede üstlenmediği cami onarımını gerçekleştiren Dersimli Başkan Maçoğlu, Komünistlere karşı oluşan tabuları yıkmak için önemli bir adım attı.” Basın olayı böyle gördü. 
Selden zarar gören Hopa ya Tırlarla yardım gönderiyor. 
 
Büyük bütçeye ne gerek, insanın gönlü zengin olup, yeter ki paylaşmayı bilsin. Bu Başkan böyle bir Başkan. 
 
3100 nüfuslu ilçenin Kütüphanesinde 10 000 kitap var. Nüfusunun 3 katı kitabı olan tek ilçe. Üstelik kitaplar seyirlik değil. 1 saat kitap okuyan çocuklara 1 saat bisiklete binmek bedava. 1 kitap bitirene 1 gün.
 
Sayın Maçoğlu diyor ki “Fasulye ve Nohut ekimi oturdu. Onu artık kurulan kooperatiflere devredeceğim. Şimdi sıra Bal, süt ürünler ve Turizm de. Onların ekim, bakımı ve pazarlanmasıyla ilgileneceğiz.  
 
Başkan, “sorunumuz planlama” diyor. “Daha çok planlama yapabilsek, daha çok kaynak buluruz. Kaynak sorunu yok. Yurtiçi ya da yurt dışından bütün dostlar bizimle dayanışmak istiyor. Yeter ki plan ve projelerimiz olsun. Bununla hem kaynakların yerinde ve doğru kullanmamızı sağlarken, uygulama süresini de kısaltırız.”
 
Başkanın gözü şimdi daha ilerlerde. Olağanüstü Hal KHK leriyle işlerinden edilen öğretmen yada diğer meslekten insanlara ekmek kapısı açmada. Arıcılık, tarım, Turizm ve hayvancılık konularında işbirliği ve destek öneriyor. Yakınıp umutsuzluk yayanlara karşı, umut ve dayanışma öneriyor. 
 
İşte yapılması gerekende budur. 
 
İşten çıkarılanlar gerçekten suçlu ise yargılanıp cezasını alacaktır. Ancak yargılanma sürecinde her kese umut, ekmek, barınmak, sağlık ve çocuklara eğitim gerek. 
Kim olduğuna, nereli olduğuna, ne düşündüğüne ve neye inandığına bakmadan dayanışmak ve yardımlaşmak gerek. İnsanlık bunu gerektirir.
 
Peki 3 100 nüfuslu, yıllık 2 milyon lirayı aşmayan bütçesiyle Tunceli nin Munzurlara uzanan yolun sonunda yer alıp, son durakta bulunan bu Başkan, duruşu ve yaptıkları ile örnek olurken, on milyonlar, yüz milyonlar, ya da Milyarlarca lira bütçeleri ve haşmetli duruşlu binlerce diğer Belediye, Odalar, Dernekler yada kişiler, yani bizler ne yapıyoruz. Maçoğlunun yaptığını yapabilmek çok mu zor? 
 
Deneyin her birimiz birer Maçoğlu olduğumuz da, umutsuzlukta biter, Hukuksuzluk da…
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku