Mersin

KIŞIN SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNUN!

Özel IMC Hastanesi Başhekimi Dr.Ersoy Kuşçu, bağışıklık sistemini kışın güçlü tutmak için detoks yapılması gerektiğini söyledi.

KIŞIN SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNUN!

30 Ekim 2017 11:25
-A

+A

Dr.Kuşçu, “Soğuk algınlığı yaşarken pek çoğumuz bitki çayı kullanımına yöneliyoruz. İyi de yapıyoruz; ada çayı, papatya, kuşburnu, melisa, ekinezya, ıhlamur, yeşil çay gibi bitki çayları, uygun şekilde tüketildiğinde bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Ada çayının günlük hayatımızdaki yeri oldukça değerlidir. Geçmişten beri ada çayının; bronşit ve astıma iyi geldiği bilinmektedir. Soğuk algınlığında güvenle içilebilir; günlük tavsiye edilen miktarı 1-2 fincan kadardır. Papatya deyince hemen akla gelen etkisi stresi azaltması ve kas gevşetici özelliğidir ki; soğuk algınlığına karşı da kullanılan bir bitkidir. Günde 1 fincan tüketimi uygundur.

Ekinezya bağışıklık sistemi hastalıklarına, boğaz ağrısına iyi gelir. Kış aylarında ekinezyayı elinizden düşürmeyin derim. Melisa çayı da pekçok olumlu etkisi olan harika bir bitkidir. Ateş düşürücü özellikteki melisa çayı, eskiden beri sakinleştirici özelliği ile birçok kişiye yardımcı olmuştur. Yeşil çay; çok güçlü bir anti oksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir çok faydası bulunmaktadır. Gün içerisinde 1-2 kupa içilebilir. Ihlamur bitkisi, boğaz ağrısına iyi gelir ve antioksidan özelliğinden dolayı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Çay olarak önerilen hemen hemen bütün bitkilerde ortalama 1-2 fincandır. Bitki çaylarının fazla miktarda, bilinçsizce karıştırılarak ve sürekli kullanımı tavsiye edilmez. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde; herhangi bir durumla karşılaşmamak adına güvenli tarafta durmak ve bitki çayları konusunda doktor ve diyetisyeninize danışmadan tüketilmemelidir” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 637 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku