Mersin

KILIÇÇIOĞLU: GELİN MERSİN’DE ÜRETELİM

Kılıççıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Turizmci - Sanayici İşadamı Sabahattin Kılıççıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobili üretecek şirketleri açıklamasının ardından kampanya başlattı. Kılıççıoğlu, “Gelin yerli otomobili Mersin’de üretelim” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yatırımcılara seslendi.

KILIÇÇIOĞLU: GELİN MERSİN’DE ÜRETELİM

3 Kasım 2017 17:07
-A

+A

Türkiye'nin yerli otomobil serüveninde önemli adımlar atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde yapılacak olan yerli otomobilde üretici firmalar açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından harekete geçen Kılıççıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Turizmci - Sanayici İşadamı Sabahattin Kılıççıoğlu birkez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, yerli otomobilin Mersin’de üretilmesi konusunda kampanya başlattı. Mersin’in bu yönde yatırıma açık bir kent olduğuna dikkat çeken Kılıççıoğlu, “Sanayileşme ve lojistik merkez olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Mersin, yerli otomobil üretimine talip. Teşvik politikarı gözden geçirilerek, Mersin’de yüksek teknolojiye sahip üretime yönelik yatırımlara öncelik tanınmalı” dedi.

MERSİN ANADOLU’NUN AKDENİZE AÇILAN KAPISI
Mersin Limanı’nın da bu yönde büyük katkı sağlayacağına da dikkat çeken Kılıççıoğlu, “Mersin konumu itibari ile deyim yerinde ise Anadolu’nun Akdeniz’e açılan kapısı. Bu bağlamda yerli otomobil üretimine de en uygun kentlerden biri. Şayet, Yerli otomobil üretimininin tamamı olmasa da bir bölümünü Mersin’e aldırabilir isek, Mersin sanayi kenti olma yolunda büyük bir adım atar. Gelin Türkiye’nin otomobilini Mersin’de yapalım ve tüm dünya ile buluşturalım. Bu proje büyüyen kalkınan geleceğe kararlılıkla yürüyen Türkiye'nin başarılarına kesinlikle yeni bir başarı ilave edecektir. Türkiye otomotivde bu kadar yetkin hale gelmişken Türkiye'nin yerli otomobil yapamaması diye bir şey söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

KAMPANYA BAŞLATALIM
Küresel otomotiv sektörünün ciddi bir dönüşümün içinden geçtiğini ve artık küresel devlerle rekabet edecek teknolojiyi Türkiye’nin geliştirmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Kılıççıoğlu, “Serbest Bölgesi ile, Organize Sanayi Bölgeleri ile sanayi alanları ile, Belediyeleri, sivil toplum örgütleri ve tüm ken tile Mersin bu büyük projeye talip. Mersin'deki bütün STK ve kanaat önderleri ve her şeyden önemlisi, vatandaşın bu konuda seferber olmalıdır. Mersin'imizin, siyasi temsilcileri, kanaat önderleri, Vali'miz ve Kaymakamlarımız, STK'larımız, Mersin Basınımız, Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'ın girişimi ile TOBB önderliğinde yapılacak bu yerli otomobil fabrikasının Mersin'e yapılması için bir proje yarışına ve kampanyalar başlatmaları gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

YERLİ OTOMOBİLİN İSMİ RTE OLSUN
Kılıççıoğlu son olarak yerli otomobil projesinin mimarı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımız büyüyen Türkiye’yi daha ileri bir seviyeye getirmek için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Bu manada hakkını vermek gerek. Onun için yerli otomobil olarak üretilecek aracın adının da RTE olmasını öneriyorum. Bu sayede Sayın Cumhurbaşkanımızın da projedeki hakkını bir nebze de olsa öderiz. Ayrıca gelin hep birlikte taşın altına elimizi koyalım ve dünya kenti olduğunu söylediğimiz Mersin’i yerli otomobil üretimi ile bu kimliğini pekiştirelim. Bu konuda Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, gelin Mersin’e bu fırsatı verin. Göreceksiniz ki kent olarak bu büyük projenin altından kalkacak ve dünyayı Türk Otomobili ile buluşturacağız” diye konuştu. Kılıççıoğlu ayrıca Yerli Otomobil üretecek olan 5 Babayiğit firma olan BMC Gurup sahibi Ethem Sancak’a, Anadolu Grubu sahibi Tuncay Özilhan’a, Kıraça Holding sahibi İnan Kıraç’a, Turkcell ve Zorlu Holding ‘in sahibi Ahmet Nazif Zorlu’ya ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na da ayrıca teşekkür etti.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 637 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku