Mersin

KALKAN: TEZGAHIMIZ EKMEĞİMİZDİR ONURUMUZDUR, ONURUMUZU ÇİĞNETMEYECEĞİZ!

Kamuoyunun gündemini bir süredir işgal eden Davultepe-Tece pazarı konusunda gelinen aşama itibariyle Mersin Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Fuat Kalkan basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından Başkan, Tarhan’ı CHP Genel Merkezi’ne şikâyet etmek amacıyla faks bildirme eylemi yaptı.

KALKAN: TEZGAHIMIZ EKMEĞİMİZDİR ONURUMUZDUR, ONURUMUZU ÇİĞNETMEYECEĞİZ!

27 Temmuz 2017 13:18
-A

+A


“SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜM KONUSUNDA YÜRÜTÜLEN OLUMLU GİRİŞİMLERİ, TARHAN ELİNİN TERSİYLE İTTİ”
 
Mezitli Belediyesi ve Pazarcılar Esnaf Odası arasındaki meselenin özünün özellikle Başkan Neşet Tarhan’ın Pazarcılar Esnaf Odası ve esnaflarını muhatap almayarak, “ali kıran baş kesen”, “ben yaptım oldu”, “ben ne desem o olur” tutumu olduğunu kaydeden Kalkan,
“Odamızın sorunun çözümü konusunda yürüttüğü tüm olumlu girişimleri Başkan Neşet Tarhan elinin tersiyle itmiştir. Başkan Neşet Tarhan yıllardır bu Pazarda hizmet veren esnafın tezgahlarını sökeceğini söylemiştir. Buna dayanak olarak da Yasa ve Yönetmeliğe aykırı olarak sözde esnaf toplantısı tertip etmekte, herhangi bir kural ve nizam içermeyecek şekilde kendinden menkul oylama ve yoklama yapmaktadır. Bu yoklama, oylama ve toplantılar yasa dışıdır, yönetmeliğe aykırıdır. Başkanın bu faaliyetlerini Oda olarak tanımıyoruz, kabul etmiyoruz. Bu usulsüz toplantı ve sahte imzalar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.
Başkanın yasa ve yönetmeliği tanımadığını açıkça ilan ettiğini belirten Kalkan, “Başkanın bu sekter tutumuna Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Sayın Talat DİNÇER ile CHP İl Başkanı Sayın Abdullah Özyiğit Beyefendi tanık olmuştur. Yönetmelikte açıkça Komisyondan söz edildiği halde Başkan bu hükmü tanımayacağını ilan etmiştir. Kaldı ki Belediye ile aramızda bu Pazar yeri konusunda 23/03/2017 tarihinde bir Protokol imzalanmıştır. Başkan bu Protokol’ü de tanımamaktadır” diye konuştu.
 
 
“BELEDİYE BAŞKANIN TAVRI YÜZÜNDEN PAZAR YERİ SORUNU ÇIKMAZA SÜRÜKLENDİ”
 
“Bir Belediye Başkanı Kanun ve Yönetmeliği tanımayacaksa, imza attığı Protokole uymayacaksa Oda olarak biz ne yapabiliriz? İşte burada bulunmamızın nedeni Başkan Neşet Tarhan’nın kanun ve sözleşme tanımaz bu Diktatör tavrıdır. Esnaf Odası olarak biz bu Diktatör tavra boyun eğmeyeceğimizi esnafımızın hak ve çıkarlarını ne pahasına olursa olsun koruyacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz” diyen Başkan Kalkan sözlerine şöyle devam etti, 
“Belediye Başkanı bu tavrıyla Davultepe-Tece Pazar yeri sorununu çıkmaza sürüklemiştir. Bu nedenle bu açıklamanın ardından başkanın mensubu olduğu CHP Genel Merkezine bu diktatörce tavrı protesto eden faks göndereceğiz. Eğer CHP Genel Merkezi bu sorunun çözümüne duyarlılık göstermez ve Mezitli Belediye Başkanını esnafın lehine davranmaya davet etmezse eylemlerimiz çeşitli şekil, düzey ve platformlarda devam edecektir.
Esnaflardan gelen baskı ve taleplere göre bundan sonraki eylememiz Belediyenin önünde çadır açarak 3 günlük uyarı açlık grevi yapmaktır. Odamız gerginliğin tırmanmasından yana değildir. Sorunun özü Başkanın hiçbir kişi ve kurumu dinlemez tavrıdır. Odamız esnaflarımızın baskı ve talepleri neticesinde bugünden itibaren her gün eylem yapma kararı almıştır. Yani;
Esnafımızın ekmeğini ve onurunu çiğnetmemeye karalıyız.
Bunun yanında Oda olarak ve mağdur esnaflar adına yasal yollara müracaat edeceğimizi buradan kamuoyuna ilan ediyoruz. İlk olarak Mersin C.Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü nezdinde işlem başlatılması için başvuruda bulunacağız. Ayrıca ilgili mahkemesinde de dava açacağız.
İlginizden ötürü değerli basınımıza teşekkür eder, Mersin Kamuoyunu Başkan Neşet Tarhan’ın diktatörce tavrı karşısında esnaflarımıza destek vermesi konusunda duyarlılığa davet ediyoruz.
 
Mezitli, Davultepe-Tece’de oturan halkımıza verdiğimiz hizmetlerin aksamaması için Odamız her türlü tedbiri almıştır. Tezgahımız ekmeğimizdir onurumuzdur, onurumuzu çiğnetmeyeceğiz”  

Buse YEGÜL       
           
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 468 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku