Mersin

KADINLAR EKONOMİK ÖZGÜRLÜK İSTİYOR

Demirağ Group Yönetim Kurulu Başkanı ve Gişkad Onursal Başkanı, Kagider’li Mentor olan Cavidan Demirağ, Türkiye genelinde yapılan eşitlik araştırmasının sonuçlarına göre kadınların yüzde 71’inin ekonomik bağımsızlıkları için çalışmak istedikleri görüşünde birleştiğini belirterek, “Kadınlar hem sosyal hem de ekonomik hayatta daha fazla olmak istiyor.” dedi.

KADINLAR EKONOMİK ÖZGÜRLÜK İSTİYOR

18 Kasım 2017 09:38
-A

+A

Demirağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cavidan Demirağ Türkiye genelinde yapılan “Eşitlik Araştırması’nda birbirinden çarpıcı sonuçların ortaya çıktığını söyledi. Kadınların istihdama katılımı ve bu konudaki kadın-erkek bakışını analiz etme hedefiyle gerçekleştirilen araştırmanın, kadınlar ile erkekler arasındaki farkı da ortaya koyduğunu söyleyen Demirağ, “Araştırmada 18 yaş ve üzeri, Türkiye genelini temsilen 750’si kadın, 750’si erkek olmak üzere toplam 1500 katılımcı ile telefon anketi yapıldı. 6-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmada, örneklemde temsiliyeti yakalamak için cinsiyet, yaş, bölge, eğitim ve sosyo-ekonomik statü kotası takip edildi” dedi.

ANKETTEN ÇARPICI SONUÇLAR ÇIKTI
Kadınların yüzde 71'inin ekonomik olarak bağımsız olmaları gerektiğini düşündüğünü söyleyen Demirağ, “Bu düşünceye erkeklerin sadece yüzde 56'sı katılıyor, yüzde 16 katılmıyor ve 28 yüzde kararsız. Kadınların yüzde 9’u ekonomik olarak bağımsız olmamalarını düşünürken, yüzde 20’si kararsız kalmış. Kadınların yüzde 51’i, çalışmadıkları takdirde ülke ekonomisinin büyümeyeceği söylerken, bu fikre katılan erkeklerin oranı yüzde 37’de kalıyor. Bu soruya hayır cevabı veren kadınların oranı yüzde 20 iken, erkeklerin oranı yüzde 33. Kadın ve erkeklerin yaklaşık yüzde 29’u ise bu konuda fikir beyan etmedi” diye konuştu.

ÇALIŞMAK EŞİTTİR EKONOMİK ÖZGÜRLÜK
“Çalışmak sizin için ne ifade ediyor?” sorusuna kadınların yüzde 61’inin, erkeklerin ise yüzde 44’ünün ekonomik özgürlük cevabını verdiğini de ifade eden Demirağ, “Kadınlar için çalışmak ekonomik özgürlük, aileye katkı ve özgüven demek. Hem kadınların hem de erkeklerin yüzde 68’i kadın dostu şirketlerin tanıması gereken haklar içerisinde esnek çalışma saatlerini ilk sırada belirtiyor. Kadınların yüzde 54’ü çocuk bakımı için yardım gerektiğini düşünürken, erkeklerin yüzde 34’ü bu fikre destek veriyor. Bu da kadınların çocuk bakımında kendilerini erkeklere göre daha sorumlu hissettiğini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

KADINLAR DAHA FAZLA SORUMLULUK ALMALI
Demirağ son olarak söz konusu araştırmada kadınların iş hayatında lider olabilmeleri yönündeki sorunun da cevap bulduğunu söyledi. Kadınlara özel liderlik eğitim programlarının verilmesi gerektiğini düşünen kadınların oranı yüzde 33’te kaldığını belirten Demirağ, “Kadınların hem sosyal hem de ekonomik anlamda daha fazla sorumluluk alması ve liderlik özelliğini bu alanlarda da daha iyi kullanması gerekiyor. Sonuçlara baktığımızda maalesef bunu göremiyoruz. Ayrıca mentorluk uygulamasını daha önce duymuş olduğunu belirten kadınların oranı yüzde 10’la sınırlı kalıyor, kadınların sadece yüzde 2’si mentorluk desteği alıyor. Tüm katılımcılara sorulduğunda, kadınların yüzde 39’u, erkeklerin ise yüzde 34’ü mentorluk desteği almak isteyeceğini belirtiyor” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 468 Oy (%28)

  • HAYIR : 577 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku