Mersin

Kadın Hastalıkları ve Kanser Semineri!

Anamur Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu Prof.Dr Ali Ayhan'ın başkanlığında, Prof.Dr Özden Altundağ, Prof.Dr Mahmutcan Yağmurdur, UZM. Dr Latife Atasoy, UZM. Dr Yusuf Taner Kafadar'ın tarafından sağlık semineri verildi.

Kadın Hastalıkları ve Kanser Semineri!

24 Temmuz 2017 10:57
-A

+A


Türk Jinekolojik Onkolojik Derneği Başkanı Profesör Doktor Ali Ayhan, Anamur Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirdiği konferansta, kadınlarda en sık karşılaşılan rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser türü olduğunu belirterek, ilkokul çağında kız ve erkek çocuklara aşı yaptırılması halinde bu kanser türünün yüzde 70 oranında önlenebildiğini söyledi.
 
Türk Jinekolojik Onkolojik Derneği Başkanı Profesör Doktor Ali Ayhan, Anamur Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirdiği konferansta, kadınlarda en sık karşılaşılan rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser türü olduğunu belirterek, ilkokul çağında kız ve erkek çocuklara aşı yaptırılması halinde bu kanser türünün yüzde 70 oranında önlenebildiğini söyledi.
 
Anamur Belediyesi tarafından organize edilen "Kadın Hastalıkları ve Kanser" konulu konferansa konuşmacı olarak Profesör Doktor Ali Ayhan ile birlikte, Profesör Doktor Özden Altındağ, Profesör Doktor Mahmutcan Yağmurdur, Uzman Doktor Yusuf Taner Kafadar ve Uzman Doktor Latife Atasoy Karakaş katıldı. Belediye Meclis  Salonu´nda düzenlenen konferansa Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve Eşi Meliha Türe ve Belediye Meclis Üyesi Ali İlhan Ayhan ile birlikte yaklaşık 250 kişi katıldı.
 
Belediye Başkanı Mehmet Türe,  yaptığı konuşmada Profesör Doktor  Ayhan ve ekibine Anamur halkına yaptığı bu bilgilendirmeden dolayı teşekkür etti.
 
Türk Jinekolojik Onkolojik Derneği Başkanı Profesör Doktor Ali  Ayhan da konferansta, kadınlarda en sık karşılaşılan rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser türü olduğunu kaydetti. İlkokul çağında kız ve erkek çocuklara aşı yaptırılması halinde kanserin önlenebildiğini belirten Ayhan, aşının devlet tarafından yapılmadığını, bireylerin kendi imkanları ile yaptırabildiğini ve yok denecek kadar yan etkilerinin olduğunu söyledi.
 
Ayhan, "Aşı çocuk yaşta olunmalı, yani cinsel ilişki öncesi. Çünkü bu hastalık cinsellikle geçen bir hastalıktır. Günümüzde aşı yapılmak suretiyle yüzde 70 önlenebiliyor. Aşı bir kurtuluştur. Önce aşı ol, sonra aşık ol. Hanımlar bir mal değildir" diye konuştu.
 
 Ayhan, aşı yaptırma imkanı olmayanların devletin ücretsiz olarak yaptırdığı taramayı mutlaka yaptırmalarını, taramanın amacının ise erken tanı olduğunu, erken tanının ise hayat kurtardığını sözlerine ekledi.
 
Profesör Doktor  Mahmut Can Yağmurdur ise her 9 kadından birinde meme kanserinin geliştiğini dile getirerek, meme kanseri görülme sıklığının her yıl arttığına, artışın özellikle genç kadınlarda daha da artış gösterdiğine dikkat çekti. Yağmurdur, "Ciltte çekinti, cilt veya meme başında kanama, kaşıntı ve sulantılı yaralar, meme başında çöküntü şekil bozukluğu, meme cildinde ödem, ısı artışı ve kızarıklık gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık kurumuna başvurun" ifadelerini kullandı.
 
Profesör Doktor  Özden Altındağ da sigara içiminin uzun yıllar bir erkek davranışı olarak algılandığını, bu nedenle bütün toplumlarda sigara içme sıklığının erkeklerde fazla olduğunu vurguladı. Dünya genelinde sigara içenlerin yüzde 80´inin erkek olduğunu ifade eden Altındağ, "Üzülerek söylemek zorundayım, ülkemizde kadınların yüzde 24´ü sigara içmekte. Bu oran kadın doktorlar arasında yüzde 34, kadın öğretmenler ve hemşire-ebe arasında ise yüzde 50. 15-20 yıl günde bir paket sigara içen insanın, akciğer kanserinden ölüm riski trafik kazasından ölüm riskinden 9 kat daha fazla. 1950´den bu yana kadınlarda akciğer kanserine bağlı ölümlerde yüzde 600 artış var. Akciğer kanseri 1987´den beri kadınlarda meme kanserini geçerek ilk sıraya yükselmiştir. Sigara bırakıldıktan sonra kanser gelişme riski 5 yılda yüzde 50, 10 yılda yüzde 80 oranında azalmakta" şeklinde konuştu.
 
Konferansta vatandaşın sorularını da cevaplandıran konuşmacılara Belediye Başkanı Mehmet Türe çiçek takdim ederek teşekkür etti.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 468 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku