Mersin

İŞÇİYE ASGARİ ÜCRET FARKI

Mezitli İlçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Bünyamin Önel, gelir vergisi matrahındaki değişikliğin asgari ücretleri düşürdüğünü anımsatarak, “İşverenler son beyannamenin ardından eylülden itibaren asgari ücret farkını işçiye ödeyecek” diye esnafı uyardı.

İŞÇİYE ASGARİ ÜCRET FARKI

1 Aralık 2017 12:52
-A

+A

Mezitli İlçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Bünyamin Önel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Torba Yasa ile asgari ücret üzerinde meydana gelen vergi artışının önlendiğini ifade etti. Ancak yasanın ancak aralıkta yürürlüğe gireceği için eylülden bu yana maaştan düşen miktarların işçilere geri ödenmesinin gündeme geldiğini belirten Başkan Önel, “Burada işverenin yapması gerekenler de belirlendi. Buna göre, yasa yürürlüğe girene kadar beyannameler mevcut vergi dilimleri ve Asgari Geçim İndirimi (AGİ) üzerinden hazırlanacak. Eylül ayından yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar maaşlar bordrolarda eksik gösterilecek. Ancak aradaki fark daha sonra ödenecek. Böylece hak kayıpları önlenecek” dedi.

ÇÖZÜM ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ
Bu yıl vergi diliminden kaynaklı asgari ücretlinin maaşının düşmesine Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile çözüm getirildiğini de söyleyen Başkan Önel, “GVK Geçici 87'nci maddesinde 2017 eylül, ekim, kasım ve aralık aylarına ilişkin bekar işçilerin net ücretleri asgari ücretin (1.404,6 TL) altında kalanlara aradaki fark işçinin Asgari Geçim İndirimi tutarına ayrıca ilave edilecek. Yasa ile birlikte asgari ücretlilere ekstradan 75.53 liralık artış sağlanacak ve maaşların düşmesi önlenecek. Vergi diliminin artmasıyla asgari ücretliden alınan vergi 226.64 liradan 302.17 liraya çıkıyor. Aradaki 75.53 liralık fark Asgari Geçim İndirimi'ne ilave edilerek kapatılacak” ifadelerini kullandı.

YENİ TORBA GELİYOR
2017'de özellikle yeni istihdam kapsamında birçok vergi ve prim teşvikleri uygulandığını da hatırlatan Önel, “İlave istihdam için işverenlere 773 lirayı bulan destek sağlanmıştı. Ayrıca asgari ücretin artmasıyla birlikte yine işverenlere bu konuda da destek uygulanmıştı. Bu desteklerin birçoğunun süresi bu yılın sonunda bitiyor. Ancak yeni bir torba kanunla bu teşviklerin bazılarının devam etmesi sağlanırken bazı yeni teşvikler de getirilecek” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 574 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 653 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku