Mersin

GÜMRÜKLERDE ORDİNO BEDELİ UYGULAMASI SON BULUYOR

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Türkiye'de nakliye acenteleri tarafından firmalardan gümrük işlemleri sırasında kanun dışı bir şekilde tahsil edildiği belirtilen ve sanayicilere yükü yıllık 700 milyon lirayı bulan 'Ordino' bedelinin kaldırıldığını söyledi.

GÜMRÜKLERDE ORDİNO BEDELİ UYGULAMASI SON BULUYOR

30 Kasım 2017 13:33
-A

+A

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi yazıyla artık gümrük işlemlerinin herhangi bir aşamasında gümrük müdürlüklerince ordino belgesi aranmayacağını açıkladı. Türkiye'de ithal edilen tüm hammadde ve ürünlerin gümrük işlemleri sırasında 'Ordino' veya benzer isimler altında firmalardan kanunda yeri olmayan bir bedel tahsil edildiğini ve bu bedelin yıllık toplam değerinin 700 milyon TL'yi bulduğunu söyleyen Başkan Kılıç, “Ordino alınması işlemi zaman kaybına neden olduğu gibi Ordino düzenleyen firmalara da belge ücreti, özet beyan vb. sonu gelmeyen ibareleri kullanarak faturalar düzenleme fırsatı veriyor ve bu tür birçok ücretin ödenmesini gerekli kılıyordu. İthalatçılar bedelini ödediği kendi malını gümrükten çekebilmek için bu bedeli ödemek zorunda bırakılıyordu” dedi.

1 AYLIK YOĞUN ÇALIŞMALAR SONUÇ VERDİ
Sanayicilerin giderek büyüyen bu soruna çözüm bulmak için tüm bakanlıklara firmaların şikâyetlerini ilettiğini ve Ordino Bedelinin kaldırılması yönünde istişarelerde bulundu.ğunu da söyleyen Başkan Kılıç, “Yaklaşık 1 aylık yoğun çalışmalar sonuç verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yayınladığı kararla artık gümrük işlemlerinin herhangi bir aşamasında gümrük müdürlüklerince ordino belgesi aranmayacağını açıkladı. Başından beri kanundışı ve keyfi olduğunu vurguladığımız uygulama karşısında haklıhaklılığımız ispatladı” diye konuştu.

LİMAN İŞLETMELERİNİ DE KAPSAYACAK
Başkan Kılıç konu ile ilgili aynı konu ile ilgili Liman İşletmelerinin de devreye girdiğini sözlerine ekleyerek, “Liman işletmelerinin de acentelerle birlikte hareket ederek ordino bedeli olmadan malları limandan çıkartmama ihtimalini de göz önüne alarak Ulaştırma Bakanlığı ile acenteleri kapsayacak yeni bir yasal düzenleme çalışması yapılıyor. Bu düzenlemeyi de takip ediyor ve hızlandırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 571 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 650 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku