Mersin

GEZENDE'DE ERİK FESTİVALİ COŞKUSU

Mersin'in Gülnar İlçesine bağlı Gezende Köyü'nde bu yıl 10. su gerçekleştirilen Erik Festivali coşkuyla kutlandı.

GEZENDE'DE ERİK FESTİVALİ COŞKUSU

24 Mayıs 2017 16:28
-A

+A


Mersin Büyükşehir ve Gülnar Belediyesi’nin destek verdiği, Gezende Köyü Yardımlaşma Derneği ve Gezende Muhtarlığı tarafından düzenlenen 10. Gezende Erik Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
Festivale Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İlçe Kaymakamı Ekrem Güngör, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, protokol mensupları ile  ile birlikte çok sayıda davetli katıldı. Programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel'e vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. 
Üreticilerin sorunlarını dile getirdiği festivalde erik güzeli ve en iyi erik yetiştiriciliği yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör ve Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel tarafından verildi.  
Öğrencilerin gösteriler sunduğu festivalde vatandaşlar yerel sanatçıların verdiği konserde gönüllerince eğlendi. 
Festivalin sonunda Kaymakam Ekrem Güngör ve Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel erik bahçesini gezerek Gezende Eriğinin tadına baktı.  
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz 
festivalde yaptığı konuşmada, Gezendeliler ile bir araya gelmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Mersin’in her tarafı Cenab-ı Allah’ın özene bezene yarattığı bir bölge. Gittiğimiz her yerde bu bölgeye özgü çok özel ürünler yetiştiriliyor. Gülnarımızın bu bölgesinde de yıllardır vatandaşlarımızın tırnaklarıyla kazıyarak bugünlere getirdiği erik ürünü, insanları bir araya getiriyor. Ben bu konuda mücadele veren, gayret gösteren bütün üretici vatandaşlarımıza ve onları bir araya getiren dernek başkanımıza, çok değerli muhtarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Tabi ki onların bugünlere gelmesi için geçmişten bu yana her türlü desteği veren Gülnar Belediye Başkanımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Hiç kimse tek başına böyle bir mücadeleyi veremez ama gönüller birleşirse, gövdeler birleşirse, insanlar bir araya gelirse çok büyük şeyleri başarırlar” dedi.
 
 “BİZ SİZİN GİBİ BU DAĞLARIN, BU TAŞLARIN İNSANIYIZ”
Geçmişte birçok bölgede eksiklikler bulunduğunu vurgulayan Kocamaz, 
şunları söyledi: “Bırakın asfaltı, stabilize yol dahi yoktu. İçme suyuyla ilgili çok büyük problemler vardı, sulama suyu ile ilgili çok büyük problemler vardı. Ama biz sizin gibi bu dağların, bu taşların insanıyız. Biz sizin içinizden geldik ve bu ihmale daha fazla devam edemezdik. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle ihmal edilmiş bölgelerden başlayıp Mersin’in tümüne eşit hizmet verme gayreti içindeyiz. Hiçbir ilçemizi bir diğerinden ayırmıyoruz. Hizmetleri yaparken belediye başkanı bizim partimizden olsun diye de düşünmüyoruz. Çünkü hepsi bizim insanımız, bizim vatandaşımız. Bütün ilçeler Mersin’in öz ve öz ortak değeri. Tabi ki biz koşturup, çalışacağız, bütçemiz çerçevesinde eksiklikleri tamamlamaya, gidermeye çalışacağız ve sizler de duanızı bizlerden eksik etmeyeceksiniz. Bugün Mersin 30 Mart 2014’den çok daha ileri bir konuma geldi. Ama yetmez, her zaman çıtayı daha da yükselterek insanlarımızın mahalli müşterek ihtiyaçlarını en iyi şekilde, en kısa sürede karşılamak mecburiyetindeyiz. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Üreticilerimizin ürünlerinin karşılık bulmasını temenni ediyorum ve alın terlerinin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Allah bereketli ve bol kazançlar versin.”
 
GÜNEL: ERİKLER CAN SUYU İLE TEKRAR YEŞERDİ
Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel ise daha önce susuzluktan kuruyan eriklerin yapılan sulama suyu ile tekrar yeşerdiğini vurguladı.
Gezende Mahallesinin 10. Erik Festivalini gerçekleştirdiklerini anlatan Günel "Gezende’nin tek ilacı eriktir. Erikler yetişmiş verim vermeye başlamış. Eriklerimiz önceden suyu olmadığı için kuruyordu. Şimdi ise suyumuz gelerek eriklerimiz en güzel şekilde yetişiyor. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Çünkü bugün bu eriklerimiz ve diğer bitkilerimiz sulanıyorsa, para ediyorsa, bütçenize bir katkıda bulunuyorsa önce Allah sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu konuda ben sizler adına ve tüm Gülnarlılar adına kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum" diye konuştu. 
Konuşmaların ardından Gezende muhtarı Hüseyin Oluğ tarafından protokol mensuplarını çeşitli hediyeler verildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku