Mersin

FİLTRE “ SU MÜZESİ ” TRT ÇUKUROVA RADYOSUNDA TANITILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından kentin içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla; 1938-1984 yılları arasında hizmet veren Mersin İçmesuyu “ Filtre Tesisatı” binasını restore ederek ziyarete açtığı Filtre ‘Su Müzesi’ TRT Çukurova Radyosunda tanıtıldı.

FİLTRE “ SU MÜZESİ ” TRT ÇUKUROVA RADYOSUNDA TANITILDI

4 Kasım 2017 08:48
-A

+A

TRT Çukurova Radyosu’nda yayımlanan “Akdeniz’den Toroslar’a” adlı programa katılan MESKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı, İçmesuyu Arıtma ve Havza Koruma Şube Müdürü Dr. Zafer Özer, program sunucusu Hakan Erendor’un MESKİ Filtre Su Müzesi’ne ilişkin sorularını yanıtladı.

Mersin İçmesuyu Filtre Tesisatı, ilk olarak 1936 yılında, 80 ile 100 bin kişilik nüfusa yetecek kapasiteyle projelendirildiğini ifade eden Dr. Zafer Özer, Türk-Alman işbirliği ile inşa edilen ve Türkiye'nin ilk içme suyu arıtma tesisleri arasında yer alan tesisin günümüzde halen "Filtre" olarak anıldığını kaydetti.

1984 yılında Berdan İçmesuyu Arıtma Tesisi hizmete girip şehir merkezine su vermeye başlayınca kullanılmayan filtre binasının, bu tarihten sonra depo olarak kullanılmaya başlandığını ve 30 yıl boyunca atıl durumda kaldığının altını çizen Zafer Özer; “ Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın talimatı ve desteği ile 2014 yılında binayı müze olarak hizmete almak için MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar kapsamında; tesisin tüm mekanik ekipmanının aslına uygun çalıştırılabilmesi, kapı, pencere ve bina tadilatının aslına uygun olarak iki yıl gibi bir sürede ekip çalışması ile MESKİ Genel Müdürlüğümüzün özkaynakları kullanılarak restore edildi. Tesisle ilgili arşiv taraması rahmetli Mithat Toroğlu’nun oğlu Atilla Toroğlu’nun arşivinden, İl Halk Kütüphanesindeki gazete arşivi taranarak elde edilmiştir. Filtrasyon işlemini sağlayan filtre kumları elenip yıkandıktan sonra yeniden filtre havuzlarına konularak sistemin çalışır hale getirildiği, tesisin açılışı, 21 Nisan 2016 tarihinde Başkanımız Sn. Burhanettin Kocamaz tarafından yapılarak Mersinimize kazandırıldı. Tesis, Mersinlilere su müzesi olarak hizmet vermektedir. ” diye konuştu.

Dr. Zafer Özer, Filtre Su Müzesi’nin açıldığından bugüne kadar Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği içerisinde Lise ve ortaokul öğrencileri olmak üzere yaklaşık 1392 kişinin ziyarete geldiğini belirterek; "Ortaöğretim Öğrencilerimiz Su Müzesinden oldukça memnun ayrılıyorlar. Müzemizi ziyarete etmek isteyen vatandaşlarımız müracaatta bulunmaları halinde Filtre Su Müzemizi gezebilirler. Müzemiz Toroslar İlçemizde Portakal Mahallesindeki Mezarlık Kavşağındaki MESKİ Teknik Hizmetler Yerleşkesi’nin içerisinde bulunmaktadır. Ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız gelip ziyaret edebilirler " diye konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 663 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku