Mersin

EV SAHİBİ OLURKEN VERGİ KAÇAKÇISI OLMAYIN!

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, gayrimenkul alım satımında tapu harcının azaltılması için mülkün değerinin düşük gösterilmesinin, alıcıya da satıcıya da vergi cezası getirdiğini söyledi.

EV SAHİBİ OLURKEN VERGİ KAÇAKÇISI OLMAYIN!

1 Haziran 2017 10:24
-A

+A

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, gayrimenkul alım satımında tapu harcının azaltılması için mülkün değerinin düşük gösterilmesinin, alıcıya da satıcıya da vergi cezası getirdiğini söyledi.
 
Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Mehmet Şimşek'in Maliye Bakanlığı döneminde başlatılan tapu harcı takibinin sürdüğünü, tapu harcının eksik yatırılmasından kaynaklanan vergi cezalarıyla ilgili vatandaşlardan sürekli şikayetler alındığını söyledi. Tapu harcının eksik ödenmesi durumunda hem alıcının hem satıcının cezalı duruma düştüğüne dikkat çeken Başkan Madenli, "Kimi zaman tapu harcının eksik ödenmesi ya da müteahhidin eksik vergi ödeme isteği sonucu bilinçli olarak, kimi zaman da bilinçsizce gayrimenkulün değerinin düşük gösterilmesi vergi cezalarına yol açıyor. Ev alayım derken vergi kaçakçısı olmayın" dedi.
 
EV SAHİPLERİNİN PEŞİNE DÜŞÜLDÜ
Tapu harcı takibinin önceden sadece bankalardan konut kredisi çekenler için geçerli olduğunu söyleyen Madenli, Bakanlığın kolaylıkla bankalardan vatandaşın konut alırken ne kadar kredi çektiğini ve aynı kişinin tapuda aldığı gayrimenkulü kaç lira gösterdiğini öğrenebildiğine dikkat çekti. Çekilen kredi miktarı ile tapu alırken bildirilen değerin arasında büyük farklar çıkmasının ardından ev sahiplerinin peşine düşüldüğünü de sözlerine ekleyen Madenli, "Tapu daireleri, alım satım sırasında belediyeden rayiç bedel getirilmesini istiyor. Bu bedele biz müdahale edemiyoruz ancak tapudaki memuru 'burada rayiç bedeli bu yazsa da ben evi şu bedelden aldım' diyerek uyarmamız lazım çünkü bu sonradan kontrol edildiğinde bize vergi kaçakçısı muamelesi yapılıyor, evimize vergi kaçırdığımıza dair bir kağıt geliyor ve aradaki farkın ödenmesi gerekiyor” diye konuştu.
 
İŞ VATANDAŞ VE MEMURDA BİTİYOR
Bu durumda işi çözecek olanın hem vatandaş hem de tapu dairesindeki memur olduğnu da söyleyen Başkan Madenli, “Belediyeden gelen rayiç bedel evrağını gören memur da vatandaşı uyarmalı. Belediyelerin de 40 yıl önceki rayiç bedellerini güncellemeleri gerekiyor. Bu artık sadece konut kredisi çekenler için değil, nakit olarak ev alanlar için de geçerli, onlar da kolaylıkla tespit ediliyor. Kredi çekenlerin karşı dairesinde oturan ve nakit parayla ev alan kişi komşusundan daha az tapu harcı ödediyse bunu da tespit edip, ceza kesiyorlar. Vatandaş, tapu harcını öderken evi gerçekten almış olduğu bedelden bu harcı ödemeli. Bundan kaçış yok, eninde sonunda ödeyeceğiz hem de vergi kaçakçısı sıfatıyla ödeyeceğiz" ifadelerini kullandı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku