Mersin

EV ALIRKEN BU MASRAFLARA DİKKAT!

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, “Günümüzde ev almanın en kolay yolu bankalardan konut kredisi almak. Konut kredisi araştırırken hesaplama tablolarında yalnızca faiz oranlarına değil, konut kredisi masraflarına da dikkat etmelisiniz” dedi.

EV ALIRKEN BU MASRAFLARA DİKKAT!

11 Eylül 2017 11:49
-A

+A

 
Konut kredisi masrafları hakkında konuşan Madenli, “Dosya masrafı dikkat edilmesi gereken birinci masraf. Adından da anlaşılacağı üzere dosyalama masrafaları için müşterilerden alınan masraf kalemi. En önemli masraf bu. Diğer masraflar ise sırasıyla, Ekspertiz ücreti ve sigortalardır” dedi.
 Ev alırken ortaya çıkan masraflara da değinen Madenli sözlerine şu şekilde devam etti: “Emlakçı komisyonu, ev alan herkesin hoşlanmadığı bir masraftır.
Normalde alıcı ve satıcıdan yüzde 3 arasında alınan pazarlığa tabi bir masraf olan bu masrafı bazı korsan emlakçılar abartıp normalde alınan ücretin 4-5 katını alabiliyor.
 
Tapu harcı ise taşınmaz alım satımlarında vatandaştan tahsil edilen tutardır. Tapu harcı, konutun satın alma bedelinin binde yirmisi olarak hesaplanır.”
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 641 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku