Mersin

ELİNİZDEKİ HER ALTIN ‘ALTIN’ OLMAYABİLİR

Arıkan Kuyumculuk ve İnşaat Taahhüt Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Arıkan, “Altının kendi rengi sarıdır ve gümüş gibi oksitlenmez, rengi hep sarıdır. Ama vitrinlerde renk renk altınlar görürsünüz. Altın ayarı içine gümüş katılarak yapılmışsa rengi sarı olur, ama kuyumcular buna “yeliş altın” derler” dedi.

ELİNİZDEKİ HER ALTIN ‘ALTIN’ OLMAYABİLİR

25 Temmuz 2017 10:50
-A

+A


Altının içine bakır katılırsa kırmızı renkli altın, gümüş, nikel, çinko, paladyum katılırsa beyaz renkli altın olduğunu ve altının rengi ayarını veya değerini etkilemeyeceğini belirten Arıkan, “Her şeyin sahtesi yapılabiliyor, öyle ki, doğayla yarışıyoruz. Sahte bal üretim ve ihracatımızla, “Balı bir arı yapar, bir de Türkler” sözünü dahi literatüre kazandırmışız. Daha geçenlerde taklit marka ürün mücadelesi yüzünden Kuşadası’nda avukatlar saldırıya uğradı. Altın bu kadar kıymetli olunca, onun da sahtesini yapmak “kaçınılmaz”. Sahte altın yeni bir sorun değil. Eski filmlerde altının sahte olup olmadığını anlamak için ısırıldığı sahneler gözümüzün önüne gelsin. Saf altın yumuşak olduğundan ısırılınca diş izi kalır.
Altının sahtesi iki türde yaygın; altının saflık derecesinde ayarında hile yapılır, ya da gerçekte altın olmayan başka bir metale altın görünümü verilir, bilinen adıyla, “altın suyu”na batırılır. 18 ayar diye satın aldığınız alyans aslında 14 ayar ise, sahte altın aldınız, aldatıldınız demektir. Sahte altın müşterilerin sorunu olduğu kadar, dürüst iş yapan kuyumcuların da büyük sorunu” dedi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 479 Oy (%28)

  • HAYIR : 592 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 664 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku