Mersin

Dinçer, “Esnafın terazisi adil olmalı”

Dünya Metroloji Haftası kapsamında Bilim Sanayi Teknoloji Müdürlüğü yetkililerince gerçekleştirilen ziyarette haksız kazancın önlenmesinde ölçü ve tartı aletlerinin önemine değinen Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, “Esnafın terazisi adil olmalı, haksız kazanca göz dikmemeli. Bu bakımdan metroloji haftasını önemsiyoruz” dedi.

Dinçer, “Esnafın terazisi adil olmalı”

24 Mayıs 2017 09:02
-A

+A


Mersin Bilim Sanayi ve Teknoloji Şube Müdürü Mehmet Yıldız, “Dünya Metroloji Haftası” kapsamında Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’i ziyaret ederek hafta ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.
Şube personelleri Kasım Yasin ve Osman Göktaş’ında eşlik ettiği ziyarette hafta ile ilgili bilgi aktaran Bilim Sanayi Teknoloji Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Yıldız, ölçü bilimi anlamına gelen metroloji’nin tarihinin binlerce yıl öncesine dayandığını belirtti.  Yıldız” Farklı ülkelerle gerçekleştirilen ticari faaliyetler arasında koordinasyon sağlanması amacıyla Osmanlı İmparatorluğunun da aralında bulunduğu 17 ülke arasında 20 Mayıs 1875 tarihinde Paris’te metre konvensiyonu imzalanmış. Bu tarih gününüzde 80 ülkede Dünya Metroloji Günü ve haftası olarak kutlanmaktadır” dedi.  
Ülkemizde kutlamaların  Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığınca koordinasyonca yürütüldüğünü vurgulayan Yıldız şöyle devam etti. “Alıcı ve satıcının hukukunun korunması piyasada güvenliğin sağlanması açısından 3516 sayılı ölçüler ve ayar kanunları çıkarılmıştır. Bu kanun kapsamında Akaryakıt ve LPG araçlardı, Tartı aletleri, Uzunluk ölçüleri, Elektrik ve su sayaçları, Taksimetre ve takoğraf cihazları, Hazır ambalaj denetimi, Tartı aletleri muayene kuruluşları denetimleri, EPDK ile yapılan protokol kapsamında akaryakıt istasyonlarında ve dolum tesislerinde akaryakıt ulusal marker kontrolü ve kaçak akaryakıtla mücadele çalışmaları yürütülmektedir” şeklinde konuştu.
Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’de esnafın terazisinin adil olması açısından metroloji günü ve haftasını önemsediklerini belirterek, “ Esnaf ve sanatkarlarımız için en önemli konu güven. Veli nimetimiz olan müşterilerimize satışa sunulan bir ürünün tartı ve ölçümlerinin doğru sonuçlar vermesi, bu anlamda kamuoyunun güveninin kazanılması çok önemli bir konudur. Bugün tartı ve uzunluk ölçüsünden tutun  bindiğimiz bir takside kullanılan takoğrafın, hilesiz olması esnafımızın açısından son derece önem taşımaktadır. Alın terinin ve emeğin gerçek sahibi esnaf sanatkarlarımız helal olmayan haram ve  haksız kazançların önüne geçilmesi açısından ilgili müdürlüğümüzce yapılan denetimlerde de son derece duyarlı davranmaktadır ve onlara yardımcı olmaktadır. Yine ilgili müdürlüğümüzce yapılan denetlemeler sonucu kimse ne aldanacak ne de aldatacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Metroloji günü ve haftasını kutluyorum” dedi.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 569 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 649 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku