Mersin

DESTINATION IMAGINATION YÖNETİCİLERİ TOROS KOLEJİ’NDE

Destination Imagination’ın (DI) Türkiye Direktörü ve Hayal Gücüne Yolculuk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Jülide Dinçer ve Takım Sorumlusu Mentörü Sibel Tanrıverdi Toros Koleji’nin davetlisi olarak Mersin’e geldi.

DESTINATION IMAGINATION YÖNETİCİLERİ TOROS KOLEJİ’NDE

30 Kasım 2017 14:02
-A

+A

Dünyanın en büyük yenicilik, takım çalışması ve çözüm geliştirme organizasyonu olan 30 farklı ülkede temsilcilikleri bulunan, kar amacı gütmeyen Destination Imagination’ı tanıtma adına Toros Koleji’nin davetlisi olarak Mersin’e gelen yöneticiler önce basınla kahvaltıda daha sonra da öğrenci ve öğretmenlerle seminerde bir araya geldi.

Toros Koleji 50. Yıl Yerleşkesinde basın ve öğretmenlerle kahvaltıda bir araya gelen ve kahvaltı sonrası soruları yanıtlayan Jülide Dinçer ve Sibel Tanrıverdi, öğrencilerin; bilim, teknoloji, mühendislik, matematik, güzel sanatlar ve doğaçlama alanlarında yaratıcılıklarını kullanarak, problemleri çözme konusunda iletişim becerilerinin arttırılmasını hedefleyen Destination Imagination programı hakkında bilgiler verdi.

HEDEF TÜRKİYE’NİN DESTINATION IMAGINATION MERKEZİ OLMASI
Gazetecilerin soruların tüm içtenliğiyle yanıtlayan ve sempatik yapısı ve giyim tarzı ile dikkat çeken Destination Imagination Türkiye Temsilcisi Dinçer 2 yıllık kısa vadeli planları içerinde Türkiye’yi bir DI Merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Dinçer, “DI Ülkemizde 2005 yılından beri uygulanan öğrencilerin farklı görevlerle problemleri çözme yeteneklerini yaratıcılıklarını geliştirmelerini sağlayan bir programdır. Türkiye’de genellikle özel okullar içerisinde çok yaygın olan bu programda ülkemizde 220 özel okulla çalışıyoruz ama bunların yanı sıra devlet okullarından, fen liselerinden de takımlarımız var. Son 3 yıl da Kuşadası Efes Kongre Merkezi’nde turnuvalarımız gerçekleşiyor. “Yaratıcılık ve Problem Çözme” Etkinliğimizin bu yıl 3.sünü şubat ayı içerinde yapacağız. 15-18 Şubat tarihleri arasında yaklaşık 3500 öğrencinin, velinin ve okul yöneticisinin katılımıyla gerçekleşecek. Bu sene çok heyecanlıyız çünkü turnuvamızda uluslararası takımlarımız da olacak. Bizim hedefimiz ilerleyen yıllarda Türkiye’nin Ortadoğu’da Destination Imagination merkezi olması” dedi.

Mayıs ayı içerinde de Amerika’da Dünya finallerinin yapıldığını belirten DI Türkiye Direktörü Dinçer, “Dünyadan 38 ülkenin ve Amerika’daki 48 eyaletin katıldığı Dünya Finallerinde Türkiye özellikle geçen sene ilk ona giren ülkelerden bir tanesi oldu. Türkiye geçtiğimiz Ağustos ayında düzenlenen bir konferansta DI Programında “En Çok Etkiyi Yaratan Ülke” ödülünü aldı. Bugün burada olmaktan son derece heyecanlıyız. Toros Koleji’ne ve yöneticilerine bizi bu güzel şehre ve okula davet ettikleri için sizin nezdinizde bir kez daha çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

GLOBAL LİDERLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve hatıra fotoğrafı çektiren Destination Imagination yöneticileri daha sonra Toros Koleji’nin Fen Lisesinde bulunan Faruk Güvenç Salonu’nda öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi. Destination Imagination hakkında bilgiler veren Takım Sorumlusu Mentörü Sibel Tanrıverdi dünyada 38 binin üzerinde gönüllünün çalıştığı dev bir organizasyonun parçası olmaktan gurur duyduğunu belirtti. Tanrıverdi, “Bugün bu salonda bu 38 bin gönüllüye sizlerde eklendiniz. 1982’den beri var olan bu programa insanlar 750.000 saat harcadılar. Şuana kadar da 2 milyonun üzerinde öğrenci bu eğitim programına katıldı. Biz programımıza katılan herkesin 21. YY’ın becerilerine sahip olmalarını hedefliyoruz. Vizyonumuz da; yaratıcı düşünmeyi, hayal gücü ve yenilikçilikle birleştirerek global liderler yetiştirmek istiyoruz” dedi.

Destination Imagination yöneticileri, turnuvalarında yarışmacı öğrencilere verilen görevlere benzer bir görevi 7 kişilik gruplar halinde seminere katılanlara da uygulamalı olarak gösterdi. Seminer sonrası öğrencilere ve öğretmenlere katılım sertifikaları takdim edildi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 467 Oy (%28)

  • HAYIR : 571 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 650 Oy (%39)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku