Mersin

DEPREM SİGORTASIZ KONUT KALMAYACAK

DEPREM SİGORTASIZ KONUT KALMAYACAK

DEPREM SİGORTASIZ KONUT KALMAYACAK

24 Ekim 2017 11:06
-A

+A

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, düzenli ve süreklilik arz edecek şekilde deprem sigortası yaptırılması ve bunun tüm ülkeyi kapsayacak seviyeye çıkarılması amacıyla Hazine'nin çalışma başlattığını söyledi. Çıkarılan mevzuat düzenlemeleri ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından yürütülen proje ve çalışmalar sayesinde bu yıl itibarıyla zorunlu deprem sigortası yaptıranların 8 milyonu, sigortalılık oranının ise yüzde 46 seviyesini aştığını dile getiren Başkan Madenli, Türkiye'de yaklaşık her iki konuttan birinin sigortalı olduğunu söyledi.

DEPREM SİGORTASI YAPTIRANLARIN SAYISI ÇOK DÜŞÜK

DASK'ın kurulduğu 2000 yılından bugüne meydana gelen 558 hasar yapıcı deprem sonucunda açılan 23 bin 19 adet hasar dosyası için 176 milyon lira tazminat ödendiğine dikkat çeken Başkan Madenli, “Kurumun deprem hasarlarına karşı ödeme kapasitesi 15 milyar liranın üzerine üzerinde. Ancak, düzenli ve sürekli zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranının çok düşük. Türkiye'de 2000-2017 döneminde düzenli ve sürekli zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranı yüzde 2 düzeyinde. Bu oran çok düşük. Düzenli, süreklilik arz edecek şekilde deprem sigortası yaptırılması ve bunun tüm ülkeyi kapsayacak seviyeye çıkarılması amacıyla Hazine olarak çalışma başlatıldı” ifadelerini kullandı.


HEDEF YÜZDE 100 KATILIM

Bu kapsamda zorunlu deprem sigortalılık oranını yüzde 100'e çıkarmak hedefiyle düzenli abonelikleri olan tüm ev ve binalara sigorta yaptırma çağrısında bulunulacağını da sözlerine ekleyen Başkan Madenli, “Mevcut poliçesini yenilemeyenler de bu kapsada uyarılacak. Yapılan uyarıya cevap vermeyenler, otomatik sigortalanacak ve prim tahsilatının yapılması için mekanizma tesis edilecek. Zorunlu deprem sigortası bulunan ve primlerini düzenli ödeyen vatandaşlara yönelik herhangi bir işlem yürütülmeyecek" şeklinde konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sizce Türkiye'de yeni bir Anayasa'ya ihtiyaç var mı?

  • EVET : 463 Oy (%28)

  • HAYIR : 565 Oy (%34)

  • İLGİLENMİYORUM / FİKRİM YOK : 638 Oy (%38)

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku